Další tři kameny zmizelých budou odhaleny v Rokycanech
Pokládání kamenů zmizelých v Rokycanech, zdroj foto: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany
Pokládání kamenů zmizelých v Rokycanech, zdroj foto: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany

Další tři kameny zmizelých budou odhaleny v Rokycanech

7 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka
V pátek 26. ledna v 10 hodin vloží město Rokycany další tři kameny zmizelých rodině Stadlerových před dům, z kterého byli deportováni členové této rodiny. Jedná se o dům Masarykovo náměstí 96 (u průchodu do Spilky).

První tři kameny zmizelých byly v Rokycanech odhaleny vloni v listopadu. Město Rokycany u příležitosti prvního výročí úmrtí čestné občanky tohoto města Zdenky Fantlové v úterý 14. listopadu 2023 osadilo první tři kameny zmizelých, tzv. Stolpersteine, rodině Fantlových. Betonové kostky s mosaznou cedulkou jsou věnovány matce Zdenky Fantlové Else a jejím sourozencům Lýdii a Jiřímu.
Dům čp. 96-97 na Masarykově náměstí koupil v roce 1880 židovský obchodník Benedikt Stadler. Jeho syn a později vnuk v domě provozovali obchod až do počátku roku 1940, kdy byla na obchod uvalena vnucená německá správa. Stadlerovi se zapojovali do dění ve městě, ať již v městských komisích nebo obchodním grémiu, byli členy Sokola. Z početné rodiny řada členů odešla do Plzně či Prahy, a tak do transportu v lednu 1942 nastoupili sourozenci:
  • Pavel Stadler (narozen 26. 12. 1887 v Rokycanech)
  • Julius Stadler (narozen 30. 8. 1890 v Rokycanech)
  • Bohumila Stadlerová (narozena 25. dubna 1897 v Rokycanech)
Do transportu do Terezína nastoupili sourozenci 26. ledna 1942. Těmto třem osobnostem budou vloženy před dům Masarykovo náměstí 96 tři kameny zmizelých.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany (tisková zpráva)