Dárci krve z Domažlicka byli oceněni plaketami prof. Janského

Dárci krve z Domažlicka byli oceněni plaketami prof. Janského

24 října, 2022 0 Od Pavel Žižka

Více než dvacítka obyvatel Domažlicka, kterým není lhostejné zdraví jiných lidí a pacientů regionálních nemocnic, převzala včera na domažlické radnici plakety Prof. MUDr. Jana Janského za vícenásobné bezpříspěvkové dárcovství krve či plazmy. Zástupci oblastního spolku Českého červeného kříže, města Domažlice a Klatovské nemocnice předali 12 bronzových plaket (za dosažení 10 odběrů), 9 stříbrných (za 20 odběrů) a tři zlaté plakety (za 40 odběrů).

Předávání plaket se v obřadní síni městského úřadu Domažlice neslo tradičně ve slavnostním duchu. „Chtěla bych vám za sebe, za mé kolegyně „sestry-upírky“, ale samozřejmě hlavně za pacienty moc a moc poděkovat. Za prvé, že vůbec chodíte darovat krev. Ale za druhé, že chodíte pravidelně, že si sami dobře hlídáte odstupy mezi odběry a také že když potřebujeme rychle doplnit nějakou krevní skupinu, tak jste první, kteří na naši výzvu slyší a přijdou,“ uvedla vedoucí lékařka transfuzního pracoviště Klatovské nemocnice Jana Zítková. „Nedávno jsem byla na konferenci, kde byli i zástupci transfuzních oddělení velkých nemocnic z Prahy nebo některých krajských měst a ti se shodli na tom, že přibývá situací, kdy trpí akutním nedostatkem krve a často jakékoli krve. Já musím zaklepat, že v našem regionu existuje taková ta občanská zodpovědnost, že je tu na počet obyvatel relativně významná skupina pravidelných dárců, a pokud nám nějaká krev chybí, je to vždy jen krátkodobý přechodný stav a týká se zpravidla jen jedné nebo dvou konkrétních krevních skupin. I za to patří díky vám ale i všem našim ostatním dárcům, kteří již plakety mají nebo se k jejich dosažení blíží,“ dodala lékařka.

Za oblastní spolek Českého červeného kříže Domažlice pak poděkovala dárcům jeho předsedkyně Jana Hořeňovská. „Bohužel ani ve 21. století nelze krev ve zdravotnictví nahradit žádnou umělou tekutinou. Krev je prostě stále nenahraditelná. Nenahraditelná pro léčbu pacientů s poruchami krvetvorby, nenahraditelná pro pacienty při plánovaných operacích, nenahraditelná pro zraněné se ztrátou krve. Pomáhá jim uzdravit se a nezřídka může i zachránit život. Také vy svým činem zachraňujete životy,“ uvedla.

Přímo v Domažlicích není transfuzní oddělení. Dárci z Domažlicka, ale buď dojíždí do Klatov, v menší míře do Plzně, nebo jich hodně využívá také odběry výjezdovým způsobem. Při nich pracovnice klatovské transfuzky objíždějí každé úterý města na Klatovsku a Domažlicku a v prostorách škol nebo úřadů  odebírají krev místním dárcům. Termíny výjezdových odběrů jsou známy vždy rok dopředu.

Oceňování dárců krve se koná v Domažlicích dvakrát do roka. Každoročně se pak koná také v Klatovech, Sušici, Kdyni a v dalších menších městech na Domažlicku.

Dárcovství krve i plazmy je především záležitostí společenské odpovědnosti, etiky, dobrého pocitu z nezištné pomoci lidem, kteří krev potřebují k uzdravení či záchraně života. Nicméně bezpříspěvkoví dárci požívají i jiná zvýhodnění. V případě uskutečněného odběru má dárce například ze zákona nárok na den pracovního volna na zotavenou nebo za každý uskutečněný odběr si může dárce odečíst ze základu daně z příjmu částku 3000 Kč. Dále je dárce tímto úkonem pod pravidelnou lékařskou kontrolou a v individuální péči. A další výhody mohou poskytovat dárcům jednotlivé zdravotní pojišťovny, například VZP – největší zdravotní pojišťovna v ČR přispívá aktivním dárcům až 3000 korun ročně.

zdroj a foto: Nemocnice Plzeňského kraje