Děti na rokycanské Práchovně opět v bezpečí. Nebezpečný jírovec šel k zemi
Pokácený jírovec, zdroj: město Rokycany
Pokácený jírovec, zdroj: město Rokycany

Děti na rokycanské Práchovně opět v bezpečí. Nebezpečný jírovec šel k zemi

16 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

Kácení vzrostlého stromu je vždy kontroverzním tématem. Když je však nestabilní, napadený škůdci či jinak nebezpečný, často jiné řešení nezbývá. Když navíc roste u dětského hřiště, tím spíše. A právě takový jírovec muselo město Rokycany pokácet na Práchovně.

Strom byl napaden velmi nebezpečnou dřevokaznou houbou, a to v rozsahu masivní infekce kmene. Přizvaný odborník, certifikovaný arborista, ve středu 10. května potvrdil, že stav stromu je havarijní, neboť se jedná o obávaný dřevomor kořenový. Literatura o něm uvádí: “Nebezpečí: extrémní riziko statického selhání, hniloba je mechanicky málo pevná, kmeny jsou náchylné k vylomení v bázi, symptomy snadno uniknou pozornosti.“

Tato houba totiž vytváří v dubnu až květnu drobné bílé plodnice, které zanedlouho ztmavnou až zčernají. Proto jsou velmi snadno přehlédnutelné. Plodnice většinou vyrůstají na bázi kmene (tj. u země) a na kořenových nábězích. Tohle je první případ v Rokycanech, kdy plodnice nevyrůstají u země, nýbrž ve spodní části kmene. Kolemjdoucí je vůbec nezaznamená.

zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany