Divočinu skoro jako v Tatrách nebo v Krkonoších nabídne brdská Třítrubecká vyhlídka
Pěšina k Třítrubecké vyhlídce, foto: Pavel Žižka
Pěšina k Třítrubecké vyhlídce, foto: Pavel Žižka

Divočinu skoro jako v Tatrách nebo v Krkonoších nabídne brdská Třítrubecká vyhlídka

10 února, 2024 0 Od Pavel Žižka

Procházka k loveckému zámečku Tři Trubky sice nabídne pohledy na romanticky se klikatící Klabavu, či chcete-li Padrťský potok, ale mírně stoupající asfalt se leckomu může zdát poněkud fádní. Vždyť Brdy jsou prý divočina, ne? Té je i kolem jednoho z nejnavštěvovanějších míst naší nejmladší chráněné krajinné oblasti naštěstí dost.

K samotnému zámečku od loňského léta vede zážitková trasa, která se klikatí lesem podél už zmíněné Klabavy. Místní příroda je skutečně divoká, a tak snadno zapomenete, že pár desítek metrů vedle vás vede hodně šiřoký pás asfaltu.

Ta opravdová divočina pak začíná nad malým zámečkem, kde sídlí Dům přírody Brd. Najdete tu několik skalisek nebo kamenných moří. K tomu se krásným výhledem, drsným vzezřením a názvem Třítrubecká nebo Brauchitschova či Jestřábí vyhlídka dokonce zve turistická značka.

První i třetí uvedený název lze asi snadno rozklíčovat. Kde se ale v Brdech vzal ten Němec? Polní maršál Walter von Brauchitsch pobyt na zdejším čerstvém vzduchu zřejmě většinu života neplánoval. Měl za sebou úspěšnou vojenskou kariéru, zhoršení zdravotního stavu a neshody s Adolfem Hitlerem spíše než po úspěšných bojích ve Francii po neúspěších na východní frontě. Tato kombinace znamenala přesun do zálohy a převelení právě na Tři Trubky. Zde se rád de facto už bývalý voják vydával na asi tříkilometrový vycházkový okruh, který rámovala právě po něm pojmenovaná vyhlídka.
Divokost tu však nekončí vzpomínkou na období druhé světové války a člověka vyšetřovaného po ní pro zločiny proti lidskosti. Sílu přírody drtící po tisíciletí i kámen tu pozná nejen geolog. Třítrubeckou vyhlídku totiž poskytuje veliké kamenné moře. V geologickém dávnověku tu stávala slepencová skála, kterou mráz rozlámal na spousty menších kamenů. Jimi posetý svah nedává možnost růstu dřevinám. Tím ale poskytuje nádherný výhled na zalesněné kopce v okolí. Než smrky pod kamenným mořem vyrostly, muselo to vypadat ještě lépe. Za to dnes ale stojí i cestička po kamenech k originální “otevíratelné” lavičce s logem Mapy.cz přímo na vyhlídce. Tam, kde v okolí začíná les, stromy trpí drsnými podmínkami a tvoří jiný typ divočiny plné zvláštních tvarů, mechů a lišejníků.

A kudy sem? Tady se nikdo neztratí. Stačí vykročit na žlutou turistickou trasu od třítrubeckého zámečku na Dobřív. Po ani ne pěti stech metrech k vyhlídce vede odbočka. Terén je sice trochu náročnější, ta námaha se ale rozhodně vyplatí.

zdroj: Poznejbrdy.cz