Do Domažlic se chystají historická auta a motorky
Veteráni na domažlickém náměstí, foto: Jan Pek
Veteráni na domažlickém náměstí, foto: Jan Pek

Do Domažlic se chystají historická auta a motorky

15 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Týden po Chodských slavnostech do Domažlic přijedou historické automobily a motocykly. V sobotu 19. srpna pořádá Veteran car club Domažlice ve spolupráci s městem Domažlice již 49. ročník mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel.

Na Chodsko míří stroje roku výroby 1955 a starší. Těšit se tak můžete na opravdové atraktivní veterány. Přibližně od 10 hodin budou stroje vystaveny v horní části domažlického náměstí.  Tady si je každý bude moci zblízka prohlédnout. V 11 hodin se první jezdci vydají na přibližně osmdesátikilometrovou trasu.

Z Domažlic povede trasa přes Luženičky, Luženice, Němčice u Horšovského Týna, Jeníkovice, Blížejov, Chotiměř, Osvračín, Hlohovčice a Srbice do Kolovče, kde na soutěžící čeká oběd. Posilněni pak účastníci jízdy zamíří přes Všepadly, Němčice u Kdyně, Kdyni, Brnířov, Novou Ves, Hyršov, Všeruby, Maxov, Spálenec a Českou Kubici do cíle. Ten bude v babylonském autokempu. První účastníky tu budou čekat po 14. hodině.

Pořadatelé očekávají startovní pole čítající kolem stovky startujících. Nejstaršími přihlášenými stroji jsou dva vozy Ford T s daty výroby 1912 a 1921 a legendární americký motocykl Indian Big Chief z roku 1924. Chybět nebudou ani kdyňští hasiči s vozem české značky Laurin a Klement vyrobeným v roce 1925. Ozdobou startovního pole budou určitě také dva automobily proslulé anglické značky Rolls Royce vyrobené v letech 1938 a 1953.

zdroj: Jan Pek, Josef Babor, město Domažlice