Do Mariánské Týnice se vrátí baroko
foto: Pavel Žižka
Mariánská Týnice, foto: Pavel Žižka

Do Mariánské Týnice se vrátí baroko

6 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

Tak tohle umí jen baroko,… zpívá v jedné z písní Richard Műller. Chcete vědět, co baroko umí? Tak navštivte barokní perlu západních Čech. V Mariánské Týnici si v sobotu 10. června připomenou toto období i jednoho z nejvýznamnějších barokních architektů – Jana Blažeje Santiniho – Aichela zajímavým programem.

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve 10. 6. 2023 od 17 hodin na akci Barokní podvečer v Mariánské Týnici, který se koná k poctě architekta Jana Blažeje Santiniho–Aichela.

PROGRAM:


17:00 hodin (hospitium)

  • Zahájení 
  • Vernisáž výstavy Santini Immortalis  (výstava studentských prací ateliéru doc. akad. mal. Ditty Jiřičkové z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni)

17: 30 hodin (západní ambit)

17:45 hodin (západní ambit)

  • Představení piva Santini (speciální várka z pivovaru Chříč)

18:00 hodin (západní ambit)

  • Občerstvení

18:15 hodin (kostel Zvěstování Panně Marii)

  • Pocta Santinimu: Barokní hudba a tanec na počest 300. výročí velkého architekta

Účinkují: Filip Dvořák – cembalo, Jan Hádek – barokní housle, Hartig Ensemble – Tance a balety tří století pod vedením prof. Heleny Kazárové

Baroko bylo plné pohybu, který byl usměrňován vnitřním řádem, který se snažil spojit člověka s tím, co ho přesahovalo. Možná proto se k tomuto konceptu stále vracíme se snahou do něj více proniknout. Jedinečné propojení racionality se světem smyslového vnímání má co říci i dnešním lidem, neboť někde mezi sférou rozumu a citu se ukrývá naše duchovno. Santini tomu velmi dobře rozuměl.

19:15 hodin (kostel Zvěstování Panně Marii)

  • Komentovaná prohlídka kostela a ambitů s průvodci v replikách barokních oděvů

20:00

  • Zakončení před hlavním průčelím

zdroj: Hana Fryčková, Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici