Do Prahy se možná vrátí, v Plzni jim primátor vyhlásil válku. Herny to mají v krajské metropoli spočítáné
Plzeňská věž, foto: Město Plzeň
Plzeňská věž, foto: Město Plzeň

Do Prahy se možná vrátí, v Plzni jim primátor vyhlásil válku. Herny to mají v krajské metropoli spočítáné

15 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Zatímco Praha řeší vyhlášku, která možná umožní návrat výherních automatů, Plzeň jde opačnou cestou. Primátor krajského města na sociálních sítích otevřeně vyhlásil válku hazardu. Zastupitelstvo nyní tento boj podpořilo schválením klíčové vyhlášky.

Plzeň tak má novou vyhlášku na regulaci hazardu. Postupně by díky ní měly do dvou let zmizet z území krajské metropole všechny herny a kasina, jichž je aktuálně 38. Vyhlášku schválili zastupitelé, účinná bude od 1. dubna 2024, přičemž poslední provozovny by měly zavřít nejpozději do konce roku 2025.

„Plníme naše sliby, které jsme občanům před volbami dali. Chtěl bych poděkovat všem zastupitelům, kteří náš záměr podpořili, a to napříč politickým spektrem. Jsem rád, že hlasovali pro dobrou věc, protože hazard likviduje nejen jedince, ale často celé rodiny i s dětmi. Proto jsem přesvědčen, že jako město musíme jít příkladem a udělat pro omezení hazardu maximum, a to navzdory příjmům do městské kasy,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.

„Mnoho lidí, kteří podlehli gamblerství, tedy hře na automatech a v kasinech, končí v neřešitelných dluzích, což následně ovlivňuje celé jejich rodiny. Je proto ve veřejném zájmu hazard tvrdě regulovat, omezit a uvědomit si, že ochrana společnosti a lidí ohrožených a závislých na hazardu by měla mít prioritu nad ziskem z herního průmyslu,“ doplnil radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Jiří Winkelhöfer. Upozornil, že nelichotivé postavení Plzně v rámci počtu heren a kasin i množství závislých dodávají různé statistiky. Například podle Výroční zprávy o hazardním hraní v České republice v roce 2020 byl v Plzni počet heren a kasin v přepočtu na počet obyvatel v Plzni čtyřikrát větší než v Praze. Ze zprávy k roku 2023 pak plyne, že počet klientů adiktologických služeb v Plzeňském kraji, jejichž hlavním problémem je závislost na hazardních hrách, byl v letech 2018 až 2022 nejvyšší za poslední sledovaný rok 2022.

Plzeň až dosud regulovala hazard tak, že vyhláškou vymezila místa, kde je možné hry provozovat. I vzhledem ke zpřísnění pravidel zákonem č. 187/2016 předpokládala, že počet herních míst bude postupně klesat. „Tento předpoklad se ještě do nedávna naplňoval. Dle naší vyhlášky z roku 2017 bylo možné v Plzni provozovat hry na 98 hracích místech, po novele naší vyhlášky v roce 2022 jsme docílili snížení na 48 hracích míst a dle současného stavu na podzim 2023 tu máme 38 heren a kasin. Nejvíce je jich v centru, následuje druhý, první a čtvrtý městský obvod. Bohužel se ale trend postupného snižování zastavil a začíná se obracet, v posledních měsících došlo k podání několika žádostí o zařazení nových míst do městské vyhlášky. Ukazuje se tak, že regulace prostřednictvím zákonné úpravy narazila na své limity, a bez dalšího zpřísnění regulace na úrovni městské samosprávy se situace nezlepší. Proto přicházíme s novou vyhláškou, která znamená nulovou toleranci hazardu,“ dodal primátor Roman Zarzycký.

zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň (tisková zpráva)