Do Rokycan míří protidrogový vlak. Vstup je zdarma
Revolution train, zdroj: město Rokycany
Revolution Train, zdroj: město Rokycany

Do Rokycan míří protidrogový vlak. Vstup je zdarma

2 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

Šest stříbrných obrněných vagónů, které nabídnou čtyři kinosály, osm interaktivních místností a v nich příběh, jak snadné je propadnout drogám a jak těžké je se závislosti zbavit. Speciální protidrogový vlak Revolution Train zastaví na vlakovém nádraží v Rokycanech ve středu 7. června.

Vstup je zdarma a program pro veřejnost je od 15.30 do 18.00 hodin. Organizátoři doporučují rezervaci na e-mailu valkova@revolutiontrain.cz, nebo na telefonu 608 405 080. Program je určen pro děti od 10 let, ve věku 10 až 12 let by dítě měla doprovázet dospělá osoba. Vstup je pro školy i veřejnost díky podpoře města Rokycany po celou dobu zdarma. I v loňském roce Revolution Train zastavil v Rokycanech. V rámci Plzeňského kraje a letošní jarní tour 2023 jsou Rokycany prvním místem zastavení v Plzeňském kraji. Poté vlak v kraji zastaví v Klatovech, Přešticích a Plzni.

Multimediální vlaková souprava rozšiřuje formou zážitkové pedagogiky dosavadní přístupy k primární prevenci. V kinosálech návštěvníci sledují v několika rovinách reálný příběh o příčinách, vývoji a důsledcích závislostí. Zdvihnutím projekčního plátna se návštěvníkům propojuje virtuální a reálné prostředí (bar, autonehoda, drogové doupě, výslechová místnost). Díky interaktivním technologiím se ve stominutovém příběhu děti a mládež stávají jeho aktivními účastníky. Příběhem natočeným podle skutečné události provádí lektor, který se skupinou diskutuje o jednotlivých tématech. V rámci 5D programu probíhá simulace rozhodování účastníků v kritických životních situacích (např. řízení vozidla pod vlivem návykových látek).

Cílem vlakového programu Revolution Train je prostřednictvím zapojení lidských smyslů zapůsobit na návštěvníka a inspirovat jej k pozitivním životním volbám. Jsou zde představeny mechanismy, kterými drogová závislost vzniká až do důsledků, které v životě závislého čekají. Díky zapojení do reálného příběhu, emotivním situacím a interaktivnímu přístupu dokáže program zaujmout a dát prostor k přemýšlení nad nebezpečím legálních i nelegálních drog.

Program trvá 100 minut a je určen jak pro školní skupinky (od 12 do 17 let), tak i pro širokou veřejnost (od 10 let). Vítáni jsou i rodiče, protože náznaky užívání drog se objevují již u dětí ve velmi nízkém věku. Rodiče si závislosti u dítěte dlouho nemusí všimnout, a nakonec může být pozdě.

Vlak byl již ve více než 200 městech v České republice, na Slovensku, v Německu a Polsku. Programu se účastnilo již více než 250 tisíc návštěvníků.

zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany