Domažlické náměstí zaplnily veterány
Ford T z roku 1912 – nejstarší stroj letošní jízdy, foto: Jan Pek
Ford T z roku 1912 – nejstarší stroj letošní jízdy, foto: Jan Pek

Domažlické náměstí zaplnily veterány

22 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

V sobotu 19. srpna dopoledne se domažlické náměstí proměnilo v motoristické muzeum pod širým nebem. Byl zde totiž start již 49. ročníku mezinárodní Jízdy spolehlivosti historických vozidel, kterou ve spolupráci s městem Domažlice uspořádal zdejší Veteran car club.

Na 85 km dlouhou trať se vydalo 59 motocyklů a 45 automobilů. Nejstarším strojem byl proslulý americký Ford T vyrobený před 111 roky. Zpoza velké louže pochází také nejstarší motocykl dnes již téměř zapomenuté značky Ner-a-car s rokem výroby 1925. Tento kuriózní stroj má řídítka umístěná až za předním kolem a sedlo naopak před kolem zadním.

Na účastníky čekalo celkem pět úkolů. Museli zastavit přesně uprostřed vytyčené branky, přesný odhad museli prokázat rovněž při snaze o dodržení stanoveného čelního a bočního odstupu při zastavení u naznačené překážky. Dalším úkolem byl přejezd přes prkno, který automobily musely absolvovat koly na straně spolujezdce. Ve Kdyni, kde náměstí zaplnila výstava amerických vozů vyrobených převážně v 60. a 70. letech, bylo nutné co nejpřesněji odhadnout váhu předložené součástky.

Trestné body získané při plnění těchto úkolů pak rozhodly o tom, kdo se stane vítězem. Nejúspěšnějším mezi všemi motocyklisty byl domažlický Marek Weber, který jel na stroji Rudge 500 z roku 1937. Za celou soutěž získal pouze 3,02 trestného bodu. Pořádně mu ale „šlapala na paty“ nejúspěšnější žena, Irena Buřičová z Veteran car clubu České Budějovice s Jawou 250 z roku 1944, která měla jen o půl bodu více. Absolutními vítězi mezi automobily se stali kdyňští hasiči v historických uniformách, kteří startovali s vozem Laurin a Klement vyrobeným v roce 1925. Ti při plnění úkolů nasbírali celkem 16,02 trestného bodu.

zdroj: Jan Pek, město Domažlice