Domažlický pivovar zabodoval ve Slovinsku
Ocenění pro Pivovar Domažlice
Ocenění pro Pivovar Domažlice

Domažlický pivovar zabodoval ve Slovinsku

10 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Stavba Kulturního centra Pivovar Domažlice získala další architektonické ocenění, tentokrát na mezinárodní půdě. V pátek 6. října ho ve slovinské Lublani převzali zástupci města a atelieru MEPRO, který projektoval přestavbu historického pivovaru v multifunkční centrum.

Ceny BIG SEE Design Grand Prix jsou udělované v rámci Měsíce designu. Jde o velkou akci  určenou pro odbornou i laickou veřejnost, představující úspěchy slovinského designu a designu jižní a východní Evropy, nejlepší designéry v této zemi a společnosti prosazující nejzajímavější a nejinovativnější designové strategie.

Program akcí po celý říjen zahrnuje konference, přednášky významných designérů z celého světa, výstavy a mnoho doprovodných akcí konaných po celém městě. Nejlepší soutěžící podle několika odborných porot získávají ocenění ve více kategoriích. Právě v jedné z nich (Velká cena za design v cestovním ruchu – Kreativní příběh a identita jako zkušenost) uspěl domažlický objekt.

Při slavnostním ceremoniálu ho prezentoval architekt Martin Březina, předání ceny byli přítomni domažlický starosta Stanislav Antoš a radní Miroslav Mach, který byl starostou v době příprav projektu a začátku jeho realizace.

„Viděli jsme mnoho podnětných a inspirativních projektů. Těžko se určuje, co je nejlepší, v paměti mi ale zůstala například restaurace v Kosovu, která přinesla unikátní kombinaci kamene, skla a oceli v náročných konstrukčních variacích. Takový projekt bych třeba v Kosovu nehledal,“ popsal starosta Antoš jeden z dojmů z velkého veletrhu designu a architektury.

Stavba Kulturního centra – Pivovar Domažlice již dříve uspěla v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje, v klání Opera Civitatem a v rámci udílení Českých cen za architekturu získala Cenu ministerstva pro místní rozvoj za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží.

zdroj: Josef Babor, město Domažlice