Dopravní komplikace v centru Plzně. Oprava tramvajové trati si vyžádá řadu objížděk
Dopravní omezení se dotknou i tramvají, zdroj foto: město Plzeň
Dopravní omezení se dotknou i tramvají, zdroj foto: město Plzeň

Dopravní komplikace v centru Plzně. Oprava tramvajové trati si vyžádá řadu objížděk

11 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

Hodně náročné období čeká v nejbližších měsících všechny cestující na plzeňských tramvajových linkách 1 a 2 i řidiče, kteří potřebují projet samotným centrem krajské metropole.

V sobotu 11. května začíná první fází rekonstrukce tramvajové trati ve Zbrojnické ulici v Plzni. Důvodem není nic jiného než nevyhovující technický stav trati. Stavební práce rozhodně neskončí brzy. Potrvají totiž až do začátku listopadu a dopravu ovlivní od fáze číslo 2, tedy od 16. května.

Na náměstí Republiky od ulice Bedřicha Smetany do Františkánské ulice dojde k rekonstrukci tramvajového pásu. „Od Františkánské ulice až do Šafaříkových sadů pak proběhne rekonstrukce v celém uličním profilu, kdy kromě kolejí dojde i k výměně všech sítí, tedy vodovodu, plynovodu, kanalizace, veřejného osvětlení. Nové budou chodníky a také celá komunikace,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar. Rekonstrukce si vyžádá dopravní omezení a významně zasáhne do veřejné dopravy. „Vím, že každá taková rekonstrukce je pro cestující a řidiče nepříjemná a děkuji jim tímto za trpělivost. Bohužel ale trať i sítě opravit musíme. Termín jsme volili tak, abychom začali až po Slavnostech svobody a skončili do adventu,“ dodal Aleš Tolar.

Výstavba je rozdělena do šesti fází, omezení dopravy nastanou od fáze číslo 2, tedy od 16. května. V druhé etapě, kdy bude montována kolejová spojka U Zvonu, bude uzavřena Pražská ulice, a to v úseku Anglické nábřeží – U Zvonu a v úseku U Zvonu – Masné krámy. Dále bude uzavřena Solní ulice v úseku Dominikánská – Sedláčkova, kde vznikne provizorní zastávka. V ulicích Dřevěná a Zbrojnická bude otočen směr provozu. Jednosměrný provoz bude zaveden v ulici Pallova.

Jednotlivé fáze stavby:

1. fáze: 11. 5. 4.00 hod. až 13. 5. 4.00 hod. – vytvoření kolejové spojky v Jízdecké ulici

2. fáze: 16. 5. 4.00 hod. až 21. 5. 4.00 hod. – montáž spojky u Zvonu

3. fáze: 21. 5. 4.00 hod. až 30. 6. 23.59 hod. – zahájení dlouhodobé tramvajové výluky

4. fáze: 1. 7. 0.00 hod. až 1. 11. 0.30 hod. – uzavírka Františkánské (bude ukončena dle postupu prací) + tramvajová výluka

5. fáze: 1. 11. 0.30 hod. až 4. 11. 4.00 hod. – demontáž kolejové spojky U Zvonu

6. fáze: 9. 11. 0.30 hod. až 11. 11. 4.00 hod. demontáž kolejové spojky Jízdecká

„Vytvoření kolejových spojek je nutné pro úpravu trasy tramvají. Od uzavření Zbrojnické ulice povede trasa tramvajové linky číslo 2 od zastávky Radnice Slovany přes Světovar, náměstí Milady Horákové a dále po standardní trase linky číslo 1 až do provizorní zastávky v Solní ulici. Nově bude zavedena linka ½ v úseku Skvrňany – Bolevec. Linka číslo 4 zůstane beze změn,“ popsal Aleš Tolar.

Plzeňské městské dopravní podniky žádají cestující, aby dle možností využívali alternativních tras – trolejbusové linky po Americké ulici. V souvislosti s výlukou bude navýšena kapacita linky číslo 12.

Zhotovitelem akce je společnost Berger Bohemia, celková cena činí 77,63 milionu korun včetně DPH, přičemž Vodárna Plzeň se při realizaci výměny vodovodu a kanalizace podílí částkou 35,4 milionu korun včetně DPH.

zdroj: Mgr. Barbora Hájková, město Plzeň