V Rokycanech se bude promítat film, ze kterého mrazí
Filmový klub ROKINO, zdroj foto: Gymnázium a Střední odborná škola Rokycany
Filmový klub ROKINO, zdroj foto: Gymnázium a Střední odborná škola Rokycany

V Rokycanech se bude promítat film, ze kterého mrazí

11 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

V Rokycanech do kina? Díky studentskému ROKINU to rozhodně není nemožná věc. Studenti rokycanského gymnázia ve spolupráci s festivalem Finále na květen připravili promítání filmu, ze kterého bude běhat mráz po zádech.

Na sklonku minulého roku zahájil svou činnost filmový klub na Gymnáziu a Střední odborné škole Rokycany. Jmenuje se ROKINO a na promítání jsou zváni nejen žáci a zaměstnanci školy, ale i široká veřejnost.

„Naše škola již několik let spolupracuje s organizátory filmového festivalu Finále Plzeň. Žáci se díky tomu mohou seznámit s filmovými novinkami, rozšířit svou znalost české i světové kinematografie a kultivovat svůj divácký vkus. V rámci spolupráce vznikl také nápad založit při škole filmový klub,“ vysvětluje Monika Drechslerová z rokycanské střední školy.

Žáci se tu pod vedením filmových odborníků učí zajistit výběr filmů, propagaci, přípravu prostor, úvodní slovo i samotné promítání. Už v prosinci diváci mohli vidět filmy Moje nová tvář a Tancuj, Matyldo. Od té doby se na rokycanském gymnáziu promítá každý měsíc.

„Na měsíc květen jsme vybrali film Zóna zájmu, který si odvezl Velkou cenu z festivalu v Cannes,“ zve návštěvníky na pátek 24. května studentka 3. ročníku Kristýna Matoušková. Tento film si odbyl premiéru letos v únoru a je přístupný od dvanácti let. Proč? To pochopíte už z textu, jímž ho doplnila česká distribuce:

Rudolf, Hedwiga a jejich děti žijí ve velkém domě s krásnou, udržovanou zahradou. Každý den slaví společnou večeří, vzpomínají na milovanou Itálii, užívají si víkendové výlety k vodě a procházky s přáteli. Zpoza zdí jejich domova se však ozývají znepokojivé zvuky a občas něčí zoufalý křik. Rudolf Höss je totiž velitel koncentračního tábora v Osvětimi. Mrazivý snímek Jonathana Glazera o banalitě zla si díky svému výjimečnému zpracování odvezl Velkou cenu z festivalu v Cannes.

Promítání ve školní knihovně rokycanského gymnázia začíná 24. května v 18.30. Vstupenky se prodávají na místě.

zdroje: Kristýna Matoušková, Gymnázium a SOŠ Rokycany, Aerofilms