Dům přírody Brd na Třech Trubkách se veřejnosti otevírá už zítra
Lovecký zámeček Tři Trubky, Dům přírody Brd, foto: Pavel Žižka
Lovecký zámeček Tři Trubky, Dům přírody Brd, foto: Pavel Žižka

Dům přírody Brd na Třech Trubkách se veřejnosti otevírá už zítra

1 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Od středy 2. srpna 2023 otevře státní podnik Vojenské lesy a statky nový informačně edukativní areál Tři Trubky. Jeho součástí bude Dům přírody Brd, jehož stálá vnitřní expozice vznikla ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny a Muzeem Středních Brd, venkovní edukativně-zábavný areál pro děti, nový okruh po stopách armádní historie Brd, ale i projekt rozšířené reality, díky kterému si návštěvníci budou moci na zámeckém nádvoří pohladit brdského jelena, lišku či sovu.Epicentrem třítrubeckého areálu, jehož další rozvoj mají VLS rozplánovaný i do příštích let, je Dům přírody Brd. Expozice v bývalých hospodářských objektech přiléhajících k zámečku představuje unikátní přírodu i nejzajímavější turistické cíle. Na Dům přírody volně navazuje další zrekonstruovaná památka, tentokrát technického charakteru – vodní elektrárna z 19. století. Ta ještě za války zásobovala energií zámek a hospodářské objekty.

„Plníme slib, který jsme dali po zrušení vojenského újezdu v roce 2016, a to, že Tři trubky přeměníme ve vstupní bránu do Brd pro veřejnost. Ve středu otevřeme Dům přírody Brd i venkovní interaktivní areál pro malé i velké návštěvníky. Do podzimu představíme okružní trasu od zámečku Tři Trubky přes Kolvín, Padrťské pláně a vrchol Kočka. Po trase bude návštěvníky navigovat a seznamovat s atraktivními místy nový průvodce vojenskými lesy, animovaná postava Lesníka nové generace, a to prostřednictvím mobilní aplikace Divočina v srdci Česka využívající možností rozšířené reality i umělé inteligence. Pomocí nejmodernějších technologií návštěvníkům představíme atraktivní formou vojenskou historii Brd, ale i přírodě blízké způsoby lesnického hospodaření, které náš podnik zavádí nejen v Brdech,“ řekl ředitel VLS Roman Vohradský.

Třítrubecká naučná stezka VLS bude v připravované mobilní aplikaci „Divočina v srdci Česka“ zobrazovat armádní techniku, která v Brdech cvičila, a na jejímž vývoji, testování či servisu se podílejí státní podniky z resortu Ministerstva obrany. Návštěvníkům rovněž zobrazí 3D model zámečku Tři Trubky a přes svůj mobil nahlédnou i do nepřístupných interiérů legendárního pěchotního srubu „Benešák“ na dopadové ploše Jordán.

Třítrubecký areál od neděle 6. srpna nabídne veřejnosti i jediné rekreační ubytovací kapacity na území CHKO Brdy. K dispozici bude 11 lůžek v pětici stylově zařízených pokojů v nově rekonstruované historické budově hájenky.
„Další ubytovací kapacity nabídne příští rok i samotný objekt zámečku po dokončení rekonstrukce vnitřních prostor,“ dodal David Novotný, ředitel divize VLS Hořovice, která lokalitu bývalého brdského újezdu spravuje.

Dům přírody Brd bude otevřen od dubna do září denně mimo pondělí od 10.00 – 11.00 a od 13.00 – 16.00 hodin. V zimní sezóně pak ve středu od 13.00 do 16.00, a v sobotu a neděli od 10.00 – 11.00 a od 13.00 – 16.00 hodin.

Na Tři Trubky se návštěvníci dostanou od odstavného parkoviště ve Strašicích i po nové dvoukilometrové značené stezce podél Klabavy.

Projekt Domu přírody Brdy byl realizován s podporou Evropské unie. Z celkové investice 81. milionů tak 69 milionů pokryje dotace programu Životní prostředí.

zdroj: Vojenské lesy a statky