

Film Ať žijí duchové! se stal skutečností. Studenti zachraňují hrad
27 května, 2025Tento příběh se sice neodehrává na hradě Krakovci, ale jinak filmový příběh Ať žijí duchové přece jen připomíná. Z kdysi majestátního areálu hradu Opálka na Klatovsku zbyly rozpadající se budovy, děravé střechy a chátrající zdi. Teď ale památka dostává naději na záchranu – a to i díky studentkám a studentům stavitelství z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni (FAV ZČU). Jejich semestrální práce se totiž proměnily ve skutečné projekty, které pomohou s obnovou areálu.
„Nechtěli jsme, aby studenti odevzdávali semestrální práce splňující jen školní zadání. Postavili jsme je proto před reálné problémy, navíc stupňované nároky na památkovou ochranu,“ vysvětluje pedagog Jan Kubát, který studentům zadal úkol navrhnout rekonstrukci vybraných objektů rozsáhlého poplužního dvora.
Studentky se tak například věnovaly návrhu nové střechy nad pivovarskými sklepy z 19. století, další tým připravil projekt zastřešení obytné budovy. Jeden ze studentů se pustil do detailního stavebně-historického průzkumu, bez kterého by kvalitní opravy nebyly možné.
Na rozdíl od běžných školních úkolů mají výsledky těchto projektů jasný cíl – sloužit majitelce památky Marcele Radlingerové jako podklad pro komunikaci s památkáři i stavebníky. „Na každou opravu krovu, fasády či výměnu oken potřebujeme projekt, který musí památkový ústav schválit. V nekvalitním projektu je možné utopit obrovské částky, které na Opálce zoufale chybí,“ říká majitelka a dodává: „Plzeňští studenti nám ušetřili peníze a díky nim máme profesionálně zpracované podklady.“
Projekt má také silný osobní rozměr. „Vidět na vlastní oči zničenou budovu, procházet ji a následně připravit plnohodnotný projekt byl pro mě úžasný zážitek. Těším se, až začneme dohlížet na realizaci střechy. Půjde o moji první památkově chráněnou stavbu,“ popisuje studentka čtvrtého ročníku Hana Houzarová.
Výběr právě této památky nebyl náhodný – vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Areál Opálky totiž nabízí pestrou paletu zachovalých historických staveb – od obytných budov přes starou kovárnu, renesanční pivovar, až po okolní sady, rybníky a mlýny. A právě tato různorodost je pro studenty ideální. „Studenti nejsou při práci tolik tlačeni časem a jinými projekty jako je v praxi běžné. Opálka je pro ně prioritou a výsledky jejich práce jsou ve velmi dobré kvalitě,“ říká Michal Konáš z plzeňského NPÚ.
Spolupráce se studenty bude pokračovat minimálně další dva roky. Zapojit se mají i další ročníky a díky tomu vznikne postupně celá sada projektové dokumentace. Na skřítky jako ve filmu se spolehnout nedá, a tak opravy samotné chce majitelka hradit z grantů, veřejných sbírek a pomocí dobrovolníků. Pokud vše půjde podle plánu, mohlo by se s prvními stavebními pracemi začít už na podzim.
zdroj: Západočeská univerzita v Plzni