Historii hornictví v Domažlicích oživuje spolek Domažlický dějepis a Vysoká škola báňská
25 dubna, 2023Opomíjenou část historie Domažlic – hornictví se snaží oživit spolek Domažlický dějepis. Navázal spolupráci s Vysokou školou báňskou v Ostravě. Členy spolku a zástupce školy přijal ve čtvrtek 20. dubna starosta Radek Wiesner v obřadní síni radnice.
Předmětem spolupráce je podrobnější prozkoumání dolu Na Kole v Domažlicích. Ten je od loňska zásluhou spolku otevřen veřejnosti v rámci předem objednaných prohlídek. Je to jediný zpřístupněný důl na slídu v Česku. Důlní dílo pochází z období 2. světové války, kdy se zde těžila slída pro německý válečný průmysl (1943-1945). Štoly měří 330 metrů.
Starosta města převzal i exponát z tohoto dolu – kus hrubozrnné horniny pegmatitu, počítá se s jeho veřejným vystavením.
„Důl obsahuje mnoho zajímavých hornin, a v rámci spolupráce bychom celý důl chtěli zmapovat, popsat. Byla by to taková otevřená učebnice pro žáky i lidi z okolí,“ zmínil Wiesner. Nastínil dále, že v budoucnu by mohl vzniknout v Domažlicích geopark.
„Spolupráce se školou už v podstatě začala, jelikož jedna ze studentek dělá již v našem dole diplomovou práci. Vysoká škola báňská provede rovněž vzorkování minerálů a hornin z dolu a prakticky se vytvoří práce, která sice možná potrvá rok, než vznikne, ale půjde o kompletní zdokumentování ložiska, což bude unikátní záležitost,“ uvedl Jaroslav Dvořák ze spolku Domažlický dějepis v rozhovoru pro Domažlický deník.
Domažlický dějepis chystá pro zájemce prohlídky další části dolu. „Chceme ukázat, jak vypadal důl, než jsme ho očistili a ošetřili. Návštěvníci se tak po prohlídce dostanou do úseku, kde v podstatě nic neuvidí, jen bahnitý zanesený povrch, nejsou vidět horniny ani minerály. Kdybychom nechali důl ve stavu, v jakém byl, tak bychom měli jen důlní dílo, kde bychom ukazovali jen chodby, což je v republice běžné. Osud nám ale přál, protože my jsme při mytí nemuseli čerpat vodu, protože šla samospádem. Kdyby měl někdo také takový nápad, tak by to udělat nemohli, aby přečerpávali 65 tisíc litrů vody,“ uvedl Dvořák pro Deník.
zdroj: Josef Babor, město Domažlice, Domažlický deník