Houbařská sezóna je tu! Připomeňte si pět základních houbařských zásad
Hřib smrkový, zdroj foto: Pixabay
Hřib smrkový, zdroj foto: Pixabay

Houbařská sezóna je tu! Připomeňte si pět základních houbařských zásad

31 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Počkali jsme si, ale dočkali jsme se. Lesy jsou konečně vlhké a teplé počasí žene plodnice hřibů, kozáků, klouzků, holubinek a dalších hub na světlo světa. Průchodu houbařské vášně tak nic nebrání. Jen si po roce zase vzpomenout na pět hlavních zásad, které byste v lese měli vždy dodržovat.

1. Jistojistá identifikace hub

Především se ujistěte, že naprosto správně identifikujete houby, které sbíráte. Existuje mnoho jedovatých druhů hub, které se podobají těm jedlým. Zkoumejte houby z více úhlů, zaměřte se na detaily – na barvu, tvar, velikost, popis spodní strany klobouku i třeně,… Snažte se využít spolehlivých průvodců nebo aplikací pro identifikaci hub. Pokud si nejste naprosto jisti, nechte houbu přírodě.

2. Ochrana přírody

Pamatujte na zásadu, že jste v přírodě hostem. Sbírejte houby s ohledem na ekosystém, ve kterém rostou. Neničte houby, včetně podhoubí, nebo jejich okolí, nepoškozujte rostliny. A samozřejmě v lese nenechávejte nic, co tam před vaším příchodem nebylo.

3. Zákony a pravidla

Informujte se o místních zákonech a pravidlech týkajících se sběru hub. Některé lokality mohou mít omezení týkající se množství sbíraných hub, určitých druhů nebo dokonce zákaz sběru. Respektování těchto pravidel je nejenom povinností, ale také přispívá k udržitelnému houbaření. Ať se houbaření mohou věnovat i naše děti a vnoučata.

4. Bezpečnost při sběru

Při sběru hub je důležité dbát na vlastní bezpečnost. Mějte vhodné oblečení a obuv, která chrání před nepříznivými podmínkami. Noste s sebou mobilní telefon a věnujte pozornost okolnímu terénu, abyste se vyhnuli pádům a zranění.

5. Vzdělávání a odbornost

Houbaření je dovednost jako každá jiná. Je třeba se v ní neustále zdokonalovat, prohlubovat nebo alespoň osvěžovat si znalosti a dovednosti. Věnujte čas studiu hub a jejich prostředí. Kurzy houbaření, workshopy nebo knihy vás mohou posunout v houbařských dovednostech. Učte se od zkušených houbařů a mykologů, ale také si ověřujte nové informace, protože i v oblasti houbaření se objevují nové poznatky.

Celkově vzato, houbaření by mělo být zábavnou a naplňující aktivitou, která nás propojuje s přírodou. Dodržování těchto zásad pomáhá udržet houbaření udržitelným, bezpečným a ohleduplným k přírodě i ostatním houbařům.

zdroj: Příroda Česka