Hudba, šerm, divadlo, řemesla i záchrana hradu – tak vypadá chodská Barokní veselice
Akce na zámku Čečovice, zdroj: Klub Ladislava Lábka
Akce na zámku Čečovice, zdroj: Klub Ladislava Lábka

Hudba, šerm, divadlo, řemesla i záchrana hradu – tak vypadá chodská Barokní veselice

11 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

Klub Ladislava Lábka v Plzni zve na Barokní veselici. Tase uskuteční na nádvoří zámku Čečovice na Domažlicku v sobotu 24. června 2023. Výtěžek akce, která nabídne hudební i šermířské vystoupení, divadlo, řemeslné stánky, výstavu chodských krojů i komentované prohlídky zámku, půjde jako řada předcházejících klubem organizovaných akcí na opravu tohoto poničeného historického objektu.

Barokní veselice začne ve 13 hodin. Během odpoledne vystoupí folklorní soubor Jiskra z Plzně, plzeňská skupina historického šermu Viva Gladius a divadelní spolek Histrio ze Zbůchu. Kulturní program doplní aktivity pro děti, například výtvarné dílničky, soutěže či malování na obličej, nebude chybět ani občerstvení. V barokní sýpce bude k vidění výstava chodských krojů, připraveny jsou i komentované prohlídky zámku.

Klub se již řadu let snaží opravit zdevastovaný zámek v Čečovicích. Proto pořádá kulturní akce, jejichž výtěžek používá na jeho opravu, většinou na spoluúčast v dotačních programech, jež získal na rekonstrukci objektu.

„Výtěžek z veselice použijeme jako spoluúčast k půlmilionové dotaci z Programu rozvoje venkova na obnovení štukové římsy a podlahy v nejkrásnější místnosti prvního patra zámku,“ uvedla Miroslava Šusová, místopředsedkyně klubu Ladislava Lábka. Doplnila, že na letošních klubem organizovaných akcích se vybralo na opravu zámku 50 tisíc korun.

Zámek převzali nadšenci do vlastnictví v roce 1998, kdy na něj byl vydán demoliční výměr. Byl v zuboženém stavu, poškozený povětrnostními vlivy a požárem v roce 1990. Zámek se stále opravuje a ještě dlouho bude. Klub se snaží, aby žil, ale přivést jej k celkové rekonstrukci bude vyžadovat velké množství financí. Snahou klubu je učinit z obce známé kulturní, společenské a turisticky atraktivní centrum regionu a přilákat české i německé zájemce o památky a kulturní akce.

zdroj: RNDr. Marie Fialová, Klub Ladislava Lábka