I v létě nám hrozí onemocnění. Sedm zdravotních rizik, která na nás číhají právě teď
Zdraví, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Zdraví, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

I v létě nám hrozí onemocnění. Sedm zdravotních rizik, která na nás číhají právě teď

22 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Většina lidí si myslí, že nemoci nás trápí hlavně v na podzim a v zimě. Pro nachlazení, chřipky a infekce horních cest dýchacích je to skutečně pravda. Existují ale i onemocnění a zdravotní rizika, jejichž čas je právě teď v létě, a rozhodně bychom je neměli podceňovat.

Úžeh

Jednou z nejčastějších letních nemocí je úžeh, který nastává, když je tělo přehřáté. Symptomy zahrnují silnou bolest hlavy, závratě, nevolnost a rychlý srdeční tep. Abychom se před úžehem ochránili, měli bychom nosit lehké a vzdušné oblečení, pít dostatek vody a vyhýbat se přímému slunci, zejména během nejteplejších hodin.

Sluneční popáleniny

Sluneční záření je v létě výrazně silnější, což zvyšuje riziko slunečních popálenin. Kromě bolestivosti může způsobit dlouhodobé poškození kůže a zvyšuje riziko rakoviny kůže. Ochrana proti slunečním paprskům pomocí opalovacího krému s dostatečně vysokým ochranným faktorem (SPF), nošení klobouků a zůstávání ve stínu jsou klíčové pro prevenci slunečních popálenin.

Průjem a potravinové otravy

Letní teploty mohou zvýšit riziko potravinových otrav z nedostatečně uchovaných potravin. Průjem, zvracení a bolesti břicha jsou typické příznaky. Důležité je udržovat hygienu při manipulaci s potravinami, pečlivě vařit a uchovávat potraviny v dostatečně nízkých teplotách.

Hmyzí kousnutí a klíšťová encefalitida

Hmyzí kousnutí od komárů nebo vos mohou způsobit podráždění a alergické reakce. Zdaleka největší nebezpečím ale mohou být klíšťata. V některých oblastech je totiž vysoké riziko klíšťové encefalitidy. Ta může způsobit vážné neurologické problémy. Používání repelentů proti hmyzu a nošení dlouhých rukávů a kalhot může před klíšťaty ochránit. Nejlepší obranou je ale očkování.

Dehydratace

Teplé počasí může způsobit nadměrné pocení a rychlou ztrátu tekutin, což může vést k dehydrataci. Příznaky zahrnují suchou kůži, pocit únavy a závratě. Je důležité pít dostatek vody a vyhnout se konzumaci nadměrného množství alkoholu nebo kofeinu.

Bakteriální infekce z vody

Koupání v otevřených vodách, jako jsou jezera nebo moře, může zvýšit riziko bakteriálních infekcí kůže a sliznic. Důležité je dodržovat hygienická pravidla, sprchovat se po koupání a vyhýbat se plavání v kontaminovaných vodách.

Astma a alergie

Pro některé jedince může být letní období obtížné kvůli zvýšenému množství alergenů v ovzduší, jako jsou pyl nebo plísně. Osoby s astmatem nebo alergiemi by měly pravidelně užívat léky a vyhnout se aktivitám, které by mohly zhoršit jejich stav.

 

Léto může být nádherným obdobím plným zábavy a dobrodružství, pokud se o své zdraví řádně postaráme. Ochrana proti slunečním paprskům, prevence dehydratace, správná hygiena a opatrnost při konzumaci potravin jsou klíčové pro to, abychom si mohli užít toto krásné období naplno.