Jak se zabíjí invazní sršni? Insekticidem z drogerie
Sršeň asijská, foto: Tomáš Görner
Sršeň asijská, foto: Tomáš Görner

Jak se zabíjí invazní sršni? Insekticidem z drogerie

9 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Výskyt invazního druhu sršně, který napadá včely, obletěl celou republiku. Málokdo se vyhnul zprávě, že poprvé byl v České republice nalezen v Plzni a několik dnů trvalo, než bylo objeveno i jeho hnízdo. Nyní je nejen nalezené, ale díky hasičům i kompletně zlikvidované.

Dnes odpoledne hasiči ze stanice Střed zasahovali v Plzni na Skvrňanech. Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a Západočeským muzeem odstraňovali z vrchního patra stromu velké hnízdo asijských sršní. Silný déšť i povaha terénu jim práci neusnadňovaly.

„Sršně jsme zlikvidovali kontaktním insekticidem a následně jsme hnízdo odřízli i s částí větve a předali pracovníkům Západočeského muzea. Při našem zásahu se hmyz choval stejně jako sršeň obecná, čili nevykazoval zvýšenou agresivitu. Použitý insekticid je běžně k dostání v drogeriích či hobbymarketech,“ je uvedeno ve zprávě, kterou na sociální síť Facebook umístil Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje.

Zdá se tak, že věc má minimálně pro plzeňské včely dobrý konec. Odborníci však varují, že o žádný konec nejde a sršeň asijská se dříve či později objeví znovu. Protože je tento hmyz schopen rychlého šíření, je důležité, aby byla podezření na jeho výskyt hlášena AOPK ČR, která je ověří, případně dále zajistí ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem likvidaci hnízd. Včelařská komunita, které se výskyt sršně asijské dotkne nejcitelněji, již byla informována. Informační materiály byly včelařům distribuovány na únorové konferenci pořádané Pracovní společností nástavkových včelařů a byly vydány jako příloha časopisu Včelařství.

Kontakty pro hlášení podezření na výskyt sršně asijské: invaznidruhy@nature.cz. Vhodné je doplnit fotografií, aby se vyloučila záměna s jiným druhem hmyzu, a případně přesnějším popisem.

zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje