Jak v létě správně krmit psa a na co si dát pozor?
Krmení psa, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Krmení psa, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Jak v létě správně krmit psa a na co si dát pozor?

6 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Letní počasí láká ven nejen nás lidi, ale také naše čtyřnohé kamarády. V horkých letních dnech pak musíme dbát zvýšené opatrnosti kvůli vysokým teplotám nejen o své zdraví, ale také o zdraví našich chlupatých mazlíčků. V létě je totiž důležité především u psů více hlídat co a jak jí. V teplém počasí hrozí nejen dehydratace, tak také otrava starým jídlem či třeba zkažení granulí a konzerv.

Dodržujte pitný režim
Pitný režim je v létě důležitý nejen pro lidi, ale i pro psy. Hlídejte proto, aby vždy měl váš čtyřnohý kamarád čerstvou vodu. Především pokud v létě krmíte psa pouze suchými granulemi, protože ty obsahují málo vody (například oproti konzervám), a je pak potřeba zvířeti vodu v dostatečné míře dodat. Hydrataci pejska můžete také podpořit tím, že mu do granulí dáte vychladnutý vývar. Při delších procházkách či jízdě v autě by měl pes dostat napít aspoň každou hodinu.

Pozor na kaluže, stojaté vody, ale i mořskou vodu
„Jdete-li se psem na delší procházku, vezměte s sebou i cestovní misku a lahev s vodou. Zajistíte tak neustálý příjem tekutin a pejsek pak nemusí pít ze špinavých kaluží nebo rybníků. Voda v nich může obsahovat různé sinice a jiné parazity, které umí žaludek pejska pěkně potrápit. Pozor si dejte i na kaluže ve městě. Ty bývají kromě parazitů i plné chemikálií a pesticidů,“ říká Kateřina Gottfriedová ze společnosti Prominent, která se specializuje na krmiva pro psy.

Jedete k moři? Pak hlídejte pejska, aby nepil mořskou vodu. Ta dráždí žaludek, je špatná na ledviny a má také projímavé účinky. Pokud s sebou na cestách nebo na výletech nemáte pitnou vodu, pak nechte pejska raději napít vody z řeky, která je bezpečnější alternativou.

Nepodceňujte uskladnění krmiva v horkých dnech
Během letních měsících je také důležité kontrolovat, aby se nezkazilo jídlo. Především pokud krmíte mokrým krmivem, jako jsou konzervy či čerstvým masem, protože ty mají v horku tendence rychleji se kazit. Pokud pejsek hned nesní celou porci, tak misku raději během dne dejte do ledničky. Nenechávejte ji také na přímém slunci. Pozor i na dlouhé cesty autem, kdy se může psovi krmivo v přehřátém autě zkazit. Otevřené konzervy nemějte v autě déle než pár hodin. Doma neskladujte ani granule ve vyšší teplotě než je 25 stupňů. Ideálním místem je spíž či chladnější předsíň, kam nesvítí slunce.

Krmte v chladnějších částech dne
V létě to může vypadat, že pejsek míň jí. Ale často je to dáno vedrem. „Psi nemají potní žlázy, takže se nepotí a horko tudíž snášejí hůře než lidé. Ve vedru se pes ochlazuje tak, že rychleji dýchá a má vyplazený jazyk. Tato „činnost“ může zapříčinit u zvířete ztrátu energie a apetitu. Zkuste proto krmit spíše v chladnějších částech dne, tedy ráno nebo večer. Pejska nechávejte přes den v místnostech s dostatkem stínu a cirkulací čerstvého vzduchu. Případně mu nechte zapnutý větrák,“ uzavírá Kateřina Gottfriedová.

Zdroj: Aspen.pr