Jízdné v plzeňské MHD vzroste. Ale jen trochu
Tramvaj PMDP, zdroj foto: Plzeňské městské dopravní podniky
Tramvaj PMDP, zdroj foto: Plzeňské městské dopravní podniky

Jízdné v plzeňské MHD vzroste. Ale jen trochu

24 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

Plzeň upraví od 1. ledna 2024 tarif jízdného ve své městské hromadné dopravě. Reaguje tak na fakt, že výrazně rostou náklady. Dobrou zprávu je, že přestože inflace přesahuje 15 procent, zdražení MHD bude mírnější. Průměrně se tarif navýší o 11 %. Výrazněji, o 16 až 20 % stoupne cena jednorázových jízdenek, naopak u celoročního předplatného bude míra zdražení jen 7,5 %. Podmínky pro bezplatnou přepravu se nemění, zdarma budou i nadále cestovat např. děti do 15 let s Plzeňskou kartou, dárci krve, senioři nad 65 let.

Zároveň dochází ke kompletnímu sjednocení podmínek pro cestování v Plzeňském kraji u cestujících ve věku od 15 do 26 let. K tomu, aby mohli cestovat na zlevněné jednotlivé jízdné v MHD, již od 1. 1. 2024 nebudou potřebovat Plzeňskou kartu. Od 15 do 18 let jim postačí doklad totožnosti a od 18 do 26 let ISIC karta, případně žákovský průkaz. Pro ostatní skupiny cestujících s nárokem na slevu se nic nemění.

„Jsem velmi rád, že kolegové ve vedení města přijali můj návrh nepromítat zcela inflaci do jízdného a ochránit občany využívající MHD před plnými dopady zdražování. Zejména u celoročního předplatného, které je pro jednotlivce, a hlavně rodiny zpravidla na konci roku citelným výdajem, je důležité udržet přijatelnou cenu. Aktuální data ze sčítačů ve vozech hovoří o tom, že MHD je v Plzni využívána na úrovni ještě vyšší než před covidem, což je pro udržitelnou mobilitu ve městě výborná zpráva a příznivou cenotvorbou tarifu, zejména posilováním výhodnosti předplatného, chceme tomuto trendu napomáhat,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Aleš Tolar.

Změnou tarifu plní Rada města Plzně platné usnesení z roku 2015, jež navrhuje valorizovat ceny jízdného o roční míru inflace a případně i o jiné faktory, které mají vliv na konečnou cenu jízdenky. Do změny však nemusí promítat celou míru inflace.

Co se týká celoročního předplatného, zvýší se od 1. ledna 2024 jeho cena z 4252 korun na 4574 korun. Půlroční bude stát místo stávajících 2460 korun 2646 korun, cena měsíčního předplatného se zvýší z 508 korun na 546 korun. V případě jednorázových jízdenek bude nově od ledna 2024 stát základní půlhodinová jízdenka zakoupená ve voze v takzvané Cardmanu 24 korun oproti

stávajícím 20 korunám, cena hodinové jízdenky se zvýší z 24 na 28 korun a tříhodinové ze 42 na 50 korun.

Zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň