K pramenům Berounky: Pramen Radbuzy

K pramenům Berounky: Pramen Radbuzy

30 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

Čtyři zdrojnice a čtyři prameny největší plzeňské řeky. A každý je jiný. Jistě, tím opravdovým je pramen Mže. Vždyť to není tak dávno, kdy se Berounka jmenovala Mže až do Prahy. Ale buďme trochu romantici a vydejme se ke čtyřem pramenům Berounky. A začněme v hlubokém Českém lese nedaleko obce Rybník.

Právě tady totiž pramení Radbuza. V zalesněných svazích hory Lysé, v krásné přírodě chráněné krajinné oblasti Český les. Právě odsud se vydává na svou 112 kilometrů dlouhou pouť, aby u plzeňského pivovaru spojila své vody se Mží a vytvořila Berounku.

Mezi tím proteče Bělou nad Radbuzou, Horšovským Týnem, odkud se po ní často vydávají vodáci, Staňkovem, Holýšovem, Staňkovem, Stodem, Chotěšovem, Dobřany,… a její vody zpomalí vodní nádrž České údolí, za kterou pojme Úhlavu. Ano, Radbuza tvoří tvář velké části Plzeňského kraje.

K jejímu prameni nevede žádná značená cesta. Tím romantičtější bude hledání té správné. Od parkoviště nad vesničkou Závist se vydejte po červené, ideálně se zapnutou turistickou aplikací v mobilu, ať trefíte, kdy z ní odbočit. Pokud se řadíte k turistům – pramenářům, určitě vás potěší i pramen Nemanického potoka, kolem kterého jedna z cest vede. To už budete skutečně blízko místu, které hledáte. Najednou se před vámi otevře malé prostranství s turistickým přístřeškem a s cedulí, která vás nenechá na pochybách. Takhle nějak pramení možná Nil, Amazonka, Orinoko i plzeňská Radbuza.

A pokud vám tahle romantika nestačí, pozveme vás ještě o kousek dál. Hned za kopcem totiž narazíte na nenápadnou vesničku Pivoň, která ukrývá poklad. Jednu z nejcennějších nemovitých kulturních památek svého druhu na území České republiky. Místní klášter byl sice v době josefínských reforem zrušen a přestavěn na zámek, několikrát téměř zanikl a před pár lety to s ním vypadalo skutečně zle, ovšem nyní vstává z popela. Od 1. července 2023 je i díky rozsáhlým záchranným pracím vyhlášen národní kulturní památkou.

Obě tyto lokality patří mezi soutěžní místa Prázdninové štafety 2023. Romantici, nenechte se dlouho pobízet…