Kachny, kachny, kachny v plzeňské záchranné stanici živočichů
Hana Makoňová se zachráněnou kachnou, foto: Tereza Lišková
Hana Makoňová se zachráněnou kachnou, foto: Tereza Lišková

Kachny, kachny, kachny v plzeňské záchranné stanici živočichů

21 června, 2023 0 Od Pavel Žižka

„Minulý týden, kromě vypadlých mláďat poštolek, dominovaly mezi našimi příjmy zvířecích pacientů mimo jiné i kachny divoké. Kachny divoké s ohledem na skutečnost, že Plzeň se nachází na čtyřech řekách, jsou v tuto dobu tradičním obyvatelem Plzně a dost často viděny s mláďaty i na místech, kde bychom je nejméně čekali,“ tak uvádí Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů poslední tiskovou zprávu.

Okřídlený šíp ŠKODA stále táhne
„U první brány plzeňské ŠKODOVKY jsme uvnitř areálu za vrátnicí odchytávali  dospělou samici kachny divoké se sedmi čerstvě vylíhnutými mláďaty,“ pokračuje Makoň

Stará kachna (máma) to měla asi dobře vymyšlené a chtěla projít přes vrátnici na frekventovanou silnici mimo areál směrem k CAN a následně dvouproudou silnicí s tramvajovým pásem až k řece Mži ke Kalikovskému mlýnu. „Plán jí však překazila skupinka ve ŠKODOVCE se pohybujících mužů, kteří do mého příjezdu kachnu i s mláďaty hlídali a následně i pomohli všechny odchytit,“ popisuje Karel Makoň. Dospělá kachna byla navíc okroužkována a i s mláďaty převezena a vypuštěna na řeku Mži k Lochotínské lávce.

Kachny ze ZSŽ Plzeň
„Jedna „nabouraná“ samice kachny divoké (původně s poraněným okem) a jedno malé mládě, původně honící našeho Vildu a následně připoutané k dospělé kachně s poraněným okem, kterou jsme okroužkovali a vypustili na řeku Berounku pod jezem u Bukovecké papírny v neděli 18. 6. 2023. Samice s nevlastním mládětem se držely pospolu i po vypuštění a věříme, že na řece jim bude lépe než u nás, zavřené ve voliéře,“ popisuje další případ zachráněných kachen Karel Makoň.

zdroj: Karel Makoň, DES OP