Kde prožít Světový den divoké přírody? Zkuste rezervaci s divokými koňmi a pratury kousek od Plzně
Exmoorští koně v rezervaci Janovský mokřad, foto: Bc. Eva Mertlová, Plzeňský kraj
Exmoorští koně v rezervaci Janovský mokřad, foto: Bc. Eva Mertlová, Plzeňský kraj

Kde prožít Světový den divoké přírody? Zkuste rezervaci s divokými koňmi a pratury kousek od Plzně

3 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Na 3. března připadá Světový den divoké přírody. 20. prosince 2013 tak rozhodlo Valné shromáždění Organizace spojených národů a letos si jej tak připomínáme už po jedenácté. Jak ho nejlépe oslavit? No přece nedělním rodinným výletem do přírody. My vás pozveme kousek za Plzeň, kde z pozorovatelny můžete obdivovat divoké koně i zpětné vyšlechtěné pratury.

Jmenuje se to tu Janovský mokřad. Toto místo najdete u Nýřan a těsně přiléhá k dálnici D5. U gigantické liniové stavby tu činností bobrů vznikla soustava bažin a mokřadů, která byla za přírodní památku vyhlášena v roce 2021. Divočina u výdobytku civilizace.

Po dvacetihektarové rezervaci se prohánějí menší stáda divokých koní a zpětně šlechtěných praturů. Jejich počty se průběžně rozrůstají o další zvířata, aby zvládla rozsáhlejší plochy spásat. Vedle toho tu volně žijí další zajímavé druhy. Na lokalitě žijí nebo se zastavují i ohrožené druhy ptáků – například polák malý, bramborníček hnědý nebo jeřáb popelavý. Celá rezervace má přitom více než 70 hektarů.

Dříve se v těchto místech nacházela jen orná půda. Po ukončení zemědělské činnosti tak plochu výrazně zarůstaly různé plevele a expanzivní druhy trav. Právě ty by měla pastva velkých kopytníků potlačovat.

Plzeňský kraj ještě plánuje ve starší části pastviny vytvořit rozsáhlou periodickou lagunu, která ba měla být spásána zvířaty a tím vytvořit potravní nabídku pro migrující i hnízdící ptáky.

Do lokality byli v prosinci 2021 přivezeni první tři divocí koně a v lednu 2022 dvě krávy zpětně šlechtěného pratura s odrostlým teletem. V březnu 2022 se pak jedné ze samic narodila dvojčata. V loňském roce byla rezervace rozšířena z jedenácti na dnešních dvacet hektarů.

zdroj: Česká krajina