Kdyně získala odpadového Oskara

Kdyně získala odpadového Oskara

20 září, 2022 0 Od Pavel Žižka

Sdružení Arnika každý rok pořádá soutěž Odpadový Oskar. Ta je určena pro obce, které produkují méně než 150 kg směsných komunálních odpadů na jednoho obyvatele a rok. Cílem je jejich propagace a poukázání na jejich příkladná opatření v oblasti odpadového hospodářství.

Úspěch v této soutěži znovu sklidili v Kdyni. Město Kdyně se v rámci Plzeňského kraje stalo jediným pětitisícovým městem s produkcí odpadu nižší než 150 kg/obyvatele/rok. Celorepublikově se město mezi Domažlicemi a Klatovy v umístilo v kategorii obcí nad 5000 obyvatel na skvělém třetím místě! Občané Kdyně ročně produkují 127,1kg komunálního odpadu na osobu.

Mezi obcemi s 1000-5000 obyvateli zabodovala Dýšina a dále Chrást a Nezvěstice. V Dýšině dokonce vytřídí téměř polovinu odpadu a občané vyprodukují lehce pod metrák komunálního odpadu ročně. Tím překonávají i Dražeň, krajského vítěze mezi obcemi do 1000 obyvatel. Břežany a Nezvěstice byly dále v rámci soutěže již dříve oceněny jako příklady dobré praxe. Tady všude s odpady zacházejí skutečně výborně!