Když dojde ke škodě na majetku, Češi se spoléhají na pojišťovny

Když dojde ke škodě na majetku, Češi se spoléhají na pojišťovny

26 května, 2024 0 Od Sponzorovaný článek

V případě nenadálé události spojené s majetkem se Češi nejčastěji obrátí na pojišťovnu. Prozradily to výsledky průzkumu České asociace pojišťoven, ze kterého vyplynulo, že tuto pomoc by vyhledalo 49 % respondentů. Třetina dotázaných naopak nad takovou situací raději zatím nepřemýšlí.

Data z roku 2022 ukazují, že pojišťovny řešily přes 270 tisíc pojistných událostí souvisejících se škodami na majetku. V České republice má v současnosti pojištěnou nemovitost cca 56 % populace. Pojištěných domácností je o něco více – 62 %.

Podle Jany Hamanové z výzkumné agentury SC&C, která průzkum provedla, je důvěra v pomoc pojišťovny nejsilnější ve věkové skupině do 50 let s vyšším vzděláním.

Je však důležité zmínit, že 30 % respondentů by se nad řešením pojistné události zamyslelo až v okamžiku, kdy by k ní skutečně došlo. To se týká především starších respondentů a lidí s nižším vzděláním.

Výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek uvedl, že navzdory faktu, že je majetkové pojištění mezi Čechy nejsilněji zastoupeným typem pojištění, je obecně stále velmi podceňované. Podle něj se lidé příliš nezajímají o aktuální hodnotu svých nemovitostí a neaktualizují své pojistné smlouvy. Kritická je pak především doba rychlého růstu cen nemovitostí a inflace, kdy dochází k tzv. podpojištění.

Průzkum dále ukázal, že 5 % respondentů věří, že se jim s majetkem nemůže nic stát. Přitom pojistná událost na majetku se stane v průměru 3-4krát za život a v Česku se řeší v průměru jedna pojistná událost na majetku každé dvě minuty.

V případě pojistné události by se pak čtvrtina Čechů obrátila na rodinu a přátele. Nejčastěji se jednalo o respondenty ve věku do 35 let. A 6 % respondentů by škodu zvládlo vyřešit bez pomoci.

V souvislosti s podpojištěním nemovitosti je dobré vědět, že orientační pojistnou hodnotu si lze kdykoliv ověřit pomocí tzv. Kalkulačky orientační pojistné hodnoty nemovitostí. Tu Česká asociace pojišťoven vyvinula ve spolupráci s Katedrou Ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT v Praze.