Těžká váha v boji o senát. Kandidaturu ohlásil právník, který náměstkoval na ministerstvu práce v době předražených zakázek
Mgr. Bc. Robert Baxa, LL.M., foto: Honza Honďák Dvořák, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=147537410
Mgr. Bc. Robert Baxa, LL.M., foto: Honza Honďák Dvořák, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=147537410

Těžká váha v boji o senát. Kandidaturu ohlásil právník, který náměstkoval na ministerstvu práce v době předražených zakázek

26 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

Letos na podzim nás čekají senátní volby. Třetina z 81 senátorů bude obhajovat mandát, a minimálně z části tak dojde i na obměnu tváří. V našem kraji se změna týká dvou volebních obvodů. Senátor se bude volit na Rokycansku (sem patří i okres Plzeň-sever) a na Domažlicku (sem patří i okres Klatovy). Ve druhém jmenovaném se přitom k účasti ve volbách přihlásila velmi zajímavá postava.

Sběrem podpisů zahájil ve čtvrtek 23. května 2024 svoji kampaň do senátních voleb právník Robert Baxa. Kandiduje jako nezávislý bez stranické podpory, a proto začal sbírat tisícovku platných podpisů obyvatel senátního obvodu, ve kterém kandiduje.

„Jako jediný skutečně nezávislý kandidát do Senátu jdu do voleb tou těžší cestou, díky které ovšem nebudu vázán na ideologie nebo politiku konkrétního politického uskupení. Těším se na to, že už při samotném sběru podpisů se budu setkávat s lidmi, kteří tu bydlí a budu jim moci naslouchat. Budou mě zajímat jejich starosti, potřeby a očekávání,“ říká k začátku kampaně padesátiletý právník z Klatov. Zároveň tvrdí, že má připravený reálný a splnitelný dvanáctibodový program, který je postavený na jasných potřebách regionu Klatovska, Domažlicka a Sušicka, a jenž vychází ze zkušeností, získaných ve svých předchozích působeních.

Celý Baxův dvanáctibodový program lze shrnout do tří hlavních témat: Digitalizace státní správy a její efektivita, Zvýšení prosperity regionu a Budoucnost regionu.

Robert Baxa je vystudovaný právník a v průběhu svého profesního života působil a působí jak v soukromé sféře, tak také v politice. Mediálně nejvýraznější stopu zanechal jako náměstek ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD). Zodpovědný byl tehdy za miliardové zakázky v oblasti IT. Sám se chlubí tím, že byl iniciátorem úspěšného projektu E-neschopenka. Na druhou stranu v této době byly na ministerstvu práce zadávány též stamilionové zakázky, které Nejvyšší kontrolní úřad označil za předražené. Jak informoval například server Seznam zprávy, některé z nich nebyly vůbec realizované a současný ministr Jurečka je po osmi letech zastavil.

Mezi lety 2014 až 2018 zastával též pozici místopředsedy Rady vlády pro informační společnost.

Médii před pěti lety zarezonovala též informace, že Robert Baxa po konci na ministerstvu práce nastoupil jako manažer ve společnosti DXC Technology. Této společnosti ministerstvo za Baxova působení platilo stovky milionů. Bývalý náměstek se tak přesunul do firmy, která na ministerstvu v jeho době získala významné zakázky.

zdroje: Robert Baxa, Seznam zprávy