Kolik alkoholu v krvi lze přežít? V Plzni i skoro pět promile
Opilství, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Opilství, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Kolik alkoholu v krvi lze přežít? V Plzni i skoro pět promile

12 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Za smrtelnou dávku alkoholu v krvi se většinou pokládají 4 promile. To u dospělého člověka znamená necelý litr čtyřicetiprocentního alkoholu, který do sebe dostanete během méně než půl hodiny. Nezkoušejte to! Zkusil to z vás (mimo jiné) mladý muž v Plzni.
Jak už asi odhadujete, scénka to nebyla příliš zábavná. Dvojice mladíků během nedělního večera hlasitými projevy rušila noční klid a s ním i obyvatele okolních domů, kteří se snažili spát před pondělní cestou do práce.

Po příjezdu strážníků na místo se ukázalo, že jeden z přítomných, a to 32letý muž byl tak opilý, že ani napopáté nebyl schopen z místa odejít a dokonce se ani zvednout. Příčina jeho chování byla odhalena vzápětí dechovou zkouškou, která ukázala neuvěřitelných 4,78 promile. Celá událost nakonec vyžádala příjezd Zdravotnické záchranné služby a následný transport opilce do nemocnice.

Další vývoj situace kolem tohoto muže zpráva plzeňské městské policie neobsahuje. Nelze však vyloučit, že je (až na vztah k alkoholu) v pořádku. Že se to vylučuje s informací v úvodu tohoto článku? Jen částečně. Jak uvádí například web ČT24, hranice, kdy alkohol zabíjí, je u každého jedince individuální. Vzhledem k velké nepřesnosti měřících přístrojů bývají navíc extrémní a rekordní hodnoty naměřené dechovou zkouškou obvykle chybou. I proto se tato zkouška nazývá orientační.

zdroje: Tereza Schliková, Městská policie Plzeň, ČT24