Kopec plný studánek. V sobotu se putuje za Žďárskými studánkami
Lesní arboretum Žďár, zdroj: město Rokycany
Lesní arboretum Žďár, zdroj: město Rokycany

Kopec plný studánek. V sobotu se putuje za Žďárskými studánkami

17 května, 2023 0 Od Pavel Žižka
Studánky na vrchu Žďár nad městem Rokycany byly obnoveny v roce 2010, k 900. výročí od první písemné zmínky o městě v Kosmově Kronice české. Celkem se tu tak můžete napít z deseti studánek s křišťálovou vodou. A právě za studánkami se bude putovat v sobotu 20. května 2023.

jako každý rok i letos akci připravily Lesy města Rokycan společně s městem Rokycany. „Již tradičně jsme připravili dvě trasy, jedna je určena zdatnějším turistům a druhá je volena pro vycházkové tempo. Na obě trasy vyrazíme se zkušenými průvodci v 9 hodin od arboreta v polesí Žďár. Všichni se sejdeme společně ve 12 hodin v lomečku pod Žďárem, kde bude připraveno malé občerstvení u ohýnku,“ pozval za městské lesy jejich jednatel Stanislav Suda.
Žďárské studánky jsou tematický okruh deseti studánek, které se nacházejí na polesí Žďár. Každá studánka má svůj místopisný název a je u ní vybudováno zastřešené posezení. Orientační tabule s mapou celého polesí Žďár se zakreslenými studánkami najdou návštěvníci lesa na hlavních přístupových cestách k polesí Žďár.
Nedaleko něj stojí i Lesní arboretum Žďár. Založil jej dlouholetý rokycanský lesník Ing. Kamil Matoušek (28. 9. 1936 – 27. 1. 2000). Učinil tak na místě bývalé lesní školky. V letech 1974–1978 zde vysadil okolo 25 druhů dřevin. V následujících letech přibyly další, až na současný stav 30 druhů dřevin. Cílem bylo ukázat návštěvníkům na zredukované ploše základní dřeviny, které se nejčastěji vyskytují v našich lesích. Obnovením tohoto arboreta a v budoucnu jeho rozšířením, bychom rádi zpestřili pobyt návštěvníkům rokycanských lesů a doplnili tak již vybudované studánky o další zajímavé místo.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany