Krmítková nákaza v Plzni. Opeřenci se nesmí přikrmovat
Desinfekce okolí krmítek v Borském parku, foto: Karel Makoň
Desinfekce okolí krmítek v Borském parku, foto: Karel Makoň

Krmítková nákaza v Plzni. Opeřenci se nesmí přikrmovat

12 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Jaro se pomalu probouzí a s ním i spousta zdrojů potravy i pro městské ptáky. Ti si však stále rádi smlsnou na něčem dobrém, co jim lidé přinesou na krmítko. Hromadné přikrmování však v Plzni ukázalo i svou odvrácenou tvář.

„V neděli 10. 3. 2024 byl u krmítka v lesní části parku nalezen paní Jitkou Karlovou čížek lesní s příznaky „krmítkové nákazy“ Trichomonózy,“ potvrzuje Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů.

Dle informací české společnosti ornitologické je ptačí trichomonóza, nazývaná též krmítková nákaza, parazitární onemocnění, které postihuje hlavně zrnožravé ptáky, především zvonky. Trichomonózu způsobují prvoci bičenky drůbeží (Trichomonas gallinae), které cizopasí v krku ptáků. Napadeným ptákům zduří sliznice, nemohou polykat, postupně slábnou a hynou hlady třeba uprostřed plného krmítka. Ptáka nakaženého trichomonózou poznáme na první pohled. Bývá načepýřený, apatický, často má od slin mokré peří okolo zobáku. Posedává většinou někde v závětří, mhouří oči  a pokud vůbec ulétne, tak až na něj téměř sáhneme. Volně žijící ptáky napadené trichomonózou bohužel nejde léčit. A tak čížek lesní z Borského parku do několika málo minut od nálezu uhynul.

„Na základě tohoto zjištění jsme proto dnes v pondělí 11. 3. 2024 ihned všechna naše krmítka a pítka v Borském parku vyčistili. Součástí akce bylo i odstranění krmení okolo krmítek a vydesinfikování prostoru vápnem. Obě stojanová krmítka i pítka byla označena tabulkou se zákazem krmení ptáků i veverek tak, aby se nákaza na lokalitě nešířila dále a zabránilo se shlukování ptáků,“ říká Karel Makoň.


Je nutné, aby označená místa zůstala v tomto stavu až do odvolání a lidé vysadili krmení minimálně na dva až tři týdny.  „Děkujeme všem příznivcům borských opeřenců a veverek za jejich dosavadní starostlivost a věříme, že se stejným pochopením a péčí je budou sledovat i v následujících dnech, aniž by je přikrmovali. Děkujeme,“ zakončuje Makoň.

zdroje: Česká společnost ornitologická, Karel Makoň, Záchranná stanice živočichů Plzeň