Kudyznudy našlo top 10 míst, kde lze v ČR vidět mumie. Tři najdete v západních Čechách
7 března, 2024Západní Čechy – region mumií. Ne, to není žádná urážka. Toto spojení ale tak trochu vyplývá z článku, který před několika dny zveřejnil server Kudyznudy.cz. Jeho redaktoři nabídli 10 míst, kde lze vidět nabalzamovaná lidská těla, která máme spojena především se starým Egyptem. Téměř třetina z těchto míst leží v západních Čechách a čtvrtá, co by odsud kamenem dohodil.
Klatovské katakomby
Když se řekne mumie, hned po Egyptu se vám určitě vybaví Klatovy. Krypty pod klatovským jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi jsou dnes známé pod označením klatovské katakomby. Podle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů.
Expozice rodu Gryspeků v Kralovicích
A z Klatov hezky na sever. Město Kralovice při plánování rodinných výletů obvykle zastíní Santiniho perla – Mariánská Týnice, případně nedaleké Plasy s klášterem a s Centrem stavitelského dědictví. Právě Kralovice přitom ukrývají další perlu. V podzemní kryptě místního kostela sv. Petra a Pavla můžete vidět nejstarší mumie u nás. Zajímavý je přitom i samotný svatostánek. Kolik znáte renesančně přestavěných kostelů se sgrafitovou výzdobou?
Zámek Kynžvart
Mumie můžete vidět i v Karlovarském kraji, i když jen kousek od hranice s krajem Plzeňským. Klasicistní zámek Kynžvart je spojen především s rodem Metternichů. Obklopuje jej rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Kde tady uvidíte mumie? Tentokrát ne v podzemí, ale v interiéru zámku. Zde totiž můžete vidět i kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.
A pokud by vám toto bylo málo, zamiřte kousek na východ, konkrétně na Dobříš. Až do konce května tu totiž probíhá výstava Kouzlo objevování – od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Stojí za ní věhlasný Český egyptologický ústav, což samo o sobě slibuje, že cesty určitě nebudete litovat.
zdroj: Kudyznudy.cz