Kupujete ojeté auto? Jeho cenu můžete snížit až o pětinu
Autobazar, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Autobazar, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Kupujete ojeté auto? Jeho cenu můžete snížit až o pětinu

15 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Pořízení vozu z druhé ruky vždy obnáší určitá rizika. Může být totiž velmi těžké zjistit, zda se předchozí majitel o vozidlo dobře staral. Nicméně pokud si o automobilech nastudujete určité informace a využijete možnost přehledu historie vozidla, mohou vám tyto skutečnosti pomoci vyjednat lepší cenu.

Schopnost vyjednávat sice patří trochu mezi umění, ale můžete tak ušetřit až pětinu z ceny vozu. Odborníci na automobilová data ze společnosti carVertical se s vámi podělí o tipy, jak komunikovat s prodejci a zvládnout proces vyjednávání.

Hledání slabin vozu

Každý model má své specifické slabiny, o kterých byste měli vědět, ještě, než si vůz pořídíte. Přečtěte si recenze na internetu o voze, který chcete koupit, abyste věděli o jeho potenciálních problémech či nedostatcích. Pokud jste z vozu opravdu nadšeni, neprozrazujte to prodávajícímu. Mohlo by se totiž stát, že s vámi již nebude chtít vyjednávat, pokud uvidí, jak jste z vozu nadšení.

I nejlépe vypadající ojeté vozidlo bude mít pravděpodobně pár nedostatků. Profesionálové, ale i běžní řidiči si snadno všimnou koroze, vadné elektroniky, opotřebovaných pneumatik, úniků kapalin, škrábanců a promáčklin.

Po obhlídce exteriéru a interiéru vozu se vždy vydejte na zkušební jízdu, protože ta vám o vozidle řekne více než cokoli jiného. Nezapomeňte si vůz vyzkoušet v různých terénech a při různých rychlostech. Vyzkoušejte všechny rychlostní stupně, zjistěte, zda brzdy fungují dobře, a poslechněte si případný hluk vycházející z motoru a odpružení.

I ty nejmenší problémy je třeba s prodávajícím probrat, protože to pomůže při vyjednávání o konečné ceně.

Záznamy z historie pomáhají získat výhodu při vyjednávání

Prodávající ví o vozidle vždy více než kupující. Tento nepoměr znamená, že je prodávající vždy o jeden krok napřed při vyjednávání, tedy pokud nezačnete pátrat hlouběji v minulosti vozu.

Pokud si prověříte historii vozidla na internetu, můžete odhalit podvody se stočenými kilometry, různá poškození, změny vlastnictví, zobrazit údržbu vozu a další užitečné informace.

„Pokud kupující objeví špatné záznamy v historii vozu nebo důkazy o nehodě, může to usnadnit proces vyjednávání. Kontrola historie ojetého vozu je zásadním krokem a jeho opomenutí může vést k přeplacení vozidla ve špatném stavu,“ říká Matas Buzelis, automobilový expert a vedoucí komunikace společnosti carVertical.

Až 15,2 % všech vozů prověřených na carVertical mělo stočené najeté kilometry, zatímco více než u poloviny (52,3 %) byly zaznamenány poškození v minulosti. To dokazuje, že je v podstatě jednoduché setkat se s vozem, který měl stočené kilometry nebo se mu dostalo pouze levné opravy drahých škod.

Vyjednávání s dealery je obtížnější

Vyjednávání se soukromými prodejci je mnohem snazší než s dealery. Seriózní společnosti, které se zabývají prodejem a koupí automobilů před prodejem vozy vždy kontrolují, a tak vědí, jakou má daný model hodnotu. To znamená, že mohou odmítnout snížit cenu. Neznamená to však, že s nimi nemůžete vyjednávat.

„Bohužel, u obchodů s ojetými vozy neplatí žádná magická sleva. Pokud je cena vozidla přiměřená, získat nižší cenu může být prakticky nemožné. V závislosti na stavu vozu a jeho počáteční ceně však můžete cenu snížit až o 20 %,“ vysvětluje Buzelis.

I když prodávající souhlasí se snížením ceny, některé vozy za to prostě nestojí. Kupující by měli přemýšlet o vozu z dlouhodobého hlediska a zhodnotit případné náklady na údržbu a zůstatkovou hodnotu vozidla po několika letech. Nikdo si nechce pořídit auto, do kterého bude jen sypat peníze a eventuelně bude mít ještě problémy s dalším prodejem.

zdroj: carVertical