Kvíz: Česko jako země elektromobilů?
Škoda Enyaq Tour 50, zdroj foto: Škoda auto
Škoda Enyaq Tour 50, zdroj foto: Škoda auto

Kvíz: Česko jako země elektromobilů?

7 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Uznáváme, odpověď na otázku v úvodu tohoto článku je nasnadě. Česká republika dnes rozhodně není zemí elektromobilům zaslíbenou. Vždyť v jejich prodejích patříme na chvost Evropské unie. Jenže to neznamená, že se u nás nevyrábějí. Právě naopak. Jejich výroba má v českých zemích hodně dlouhou tradici. Tak se pojďme na elektromobily, které spatřily a spatřují světlo světa v české kotlině, podívat trochu podrobněji.

Naše země ve světě elektromobility rozhodně nepatří mezi průkopníky, nikdy nepatřila a v nejbližších letech ani patřit nebude. Elektromobily tu ale svou tradici mají, a to poměrně dlouhou. Některé znáte, jiné možná ne. Řada z nich je dokonce spjata s Plzeňským krajem. Vyrobil je konstruktér, který ze západu Čech pocházel, nebo se tu rovnou vyráběly. Ano, byly doby, kdy v Plzni a v nedalekých Ejpovicích vznikaly jedny z nejpokročilejších elektromobilů na světě. Ale to už je dávno.

Pojďte se spolu s námi ohlédnout za více než sto let dlouhou historií výroby elektromobilů v Čechách a na Moravě. Zjistíte, že i současnost je poměrně bohatá a Škoda Enyaq rozhodně není jediným elektrickým modelem, který se dnes v České republice vyrábí. Prostě si ČR opravdu představíme jako zemi elektromobilů.

Škoda Enyaq Sportline, zdroj foto: Škoda auto

Znáte české elektromobily?

1 / 7

 

První elektromobily, to není hudba druhé poloviny 20. století, ale už 19. století. Například v roce 1895 sestrojil jeden z prvních elektromobilů na našem území západočeský rodák...

2 / 7

 

Největší a nejpokročilejší - to je charakteristika Škody Enyaq. Jaké další nej jí nelze upřít?

3 / 7

 

Nošovická fabrika Hyundai také vyrábí jeden elektrický model. Který?

4 / 7

 

Škoda nebo Tatra Beta - lehký užitkový automobil, který byl vyvíjen jako elektromobil, vyráběli v jedné západočeské obci. Ve které?

5 / 7

 

Ejpovická Škoda měla prsty i v projektu elektrického Favoritu. Jak se tento model jmenoval?

6 / 7

 

Ve Štěnovicích u Plzně se opět v malých sériích montují stylové elektromobily zejména pro britský trh.  Víte, jak se tamní značka jmenuje?

7 / 7

 

S elektromobily se v 70. letech minulého století pracovalo i Brně. Víte, jaké ženské jméno nesly zdejší experimentální prototypy?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 50%

0%

zdroje: Wikipedia, Hyundai, Škoda auto