Na Domažlicku se pohybují vlci
Vlk obecný, zdroj foto: Pixabay
Vlk obecný, zdroj foto: Pixabay

Na Domažlicku se pohybují vlci

7 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Nejen Šumava či Krušné hory. Vlci byli v loňském roce zaznamenáni v Brdech, a letos dokonce i jen kousek za Plzní. Nejnovější zpráva o výskytu vlka přišla z okolí Domažlic.

Domažlické městské lesy včera na svém Facebooku vydaly varovnou zprávu. „Varujeme všechny návštěvníky lesů. Momentálně se po našich lesích pohybují prokazatelně dva vlci,“ říká příspěvek na sociální síti. Vzhledem ke zvětšujícímu se areálu vlka na našem území bylo jen otázkou času, kdy se vlk objeví i na jihu Českého lesa. V tomto pohoří navíc nejde o žádnou novinku. Vlci tu byli pozorováni i v minulosti. V tuto chvíli však není jasné, zda tudy vlci pouze procházejí, nebo se tu usadí natrvalo.

Rozhodně však není důvod mít velké obavy. Předseda Mysliveckého spolku Litice Vladimír Jurčo komentoval možné setkání člověka a vlka před měsícem, kdy byli vlci pozorováni nedaleko Plzně. Podle něj k setkání vlka s člověkem s největší pravděpodobností nedojde, neboť vlk je plaché zvíře.

Jiná situace může nastat, pokud se vlk setká s volně pobíhajícím psem, který jej zavětří například během venčení. Vlk obecný je silná psovitá šelma. Dospělý samec může vážit až 80 kilogramů. I když se zdá, že se u Domažlic pohybují menší jedinci, psům určitě při konfliktu zranění hrozí. „Doporučujeme nepouštět své čtyřnohé mazlíčky z vodítka a ze svého dosahu,“ dodává proto příspěvek Domažlických městských lesů na sociální síti Facebook.

zdroje: Městské lesy Domažlice, Wikipedia