Kvíz: Co si pamatujete o Concorde?
Concorde, zdroj foto: Pixabay
Concorde, zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Co si pamatujete o Concorde?

23 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Na 24. října připadá tak trochu smutné výročí nejen pro všechny milovníky letectví a techniky. Přesně před dvaceti lety se totiž konal poslední komerční let technologického zázraku jménem Concorde. A my se právě tomuto zázraku věnujeme v dnešním kvízu.

Dnes si už asi nikdo nedovede představit to úsilí a množství inovací, které v šedesátých letech musely vést ke zkonstruování dopravního letadla, které dokázalo vyvinout více než dvojnásobek rychlosti zvuku. Náročné i fascinující – právě takové to tenkrát muselo být. Naštěstí existuje spousta knih a dokumentárních filmů, které se tomuto převratnému kusu techniky věnují, a tak se tyto informace zachovají i příštím generacím.

A nejen ony. Rozhodně totiž nešlo jen o dopravu a technologie. Celý projekt Concorde byl zároveň symbolem usmíření dvou národů, které spolu stovky let vedly krvavé války. Concorde byl totiž společným dílem Francouzů a Britů, které téměř třicet let brázdilo oblohou. A nebýt extrémně vysokých nákladů možná by brázdilo dodnes.

Concorde, zdroj foto: Pixabay

Co víte o Concorde?

Co si pamatujete o symbolu pokroku v letectví, který dokázal stlačit čas potřebný k překonání mezikontinentálních vzdáleností na polovinu?

1 / 9

 

Jaká byla maximální rychlost Concorde?

2 / 9

 

Kdy Concorde letěl poprvé?

3 / 9

 

Odkud kam vedl první komerční let letadla Concorde?

4 / 9

 

Concorde drží mezi civilními letadly rekord i v nejrychlejším letu kolem zeměkoule. Jak dlouho mu to v roce 1995 trvalo?

5 / 9

Kolik bylo celkem vyrobeno letadel typu Concorde?

6 / 9

 

Které dvě společnosti provozovaly Concorde komerčně?

7 / 9

 

Jak dlouho trval let z New Yorku do Londýna na Concorde?

8 / 9

 

Kolik osob dokázal Concorde přepravit?

9 / 9

 

Přistál někdy Concorde v Česku?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 67%

0%

zdroj: Wikipedia