Kvíz: Co víte a nevíte o počasí a podnebí nejen v ČR?
Psí počasí v Krušných horách, zdroj foto: Pixabay
Psí počasí v Krušných horách, zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Co víte a nevíte o počasí a podnebí nejen v ČR?

8 července, 2024 0 Od Pavel Žižka

Víte, kdy sledujeme předpovědi počasí nejbedlivěji? Ta doba je tady právě teď. Ať už plánujeme výlet nebo celou dovolenou, meteorologická předpověď je tím, co nikdy nevynecháme. On je totiž velký rozdíl připravovat se na třicetistupňový pařák, nebo na patnáctistupňovou zimu. Na bouřku či na jasné počasí. A to vše právě teď v létě může přijít, jak nám nakonec začátek července ukazuje. My proto meteorologům a jejich práci vzdáváme hold malým kvízem, který se týká počasí, podnebí i jejich extrémů, a to českých i celosvětových. A samozřejmě dojde i západočeskou stopu. Zkuste, jak hluboké jsou vaše znalosti. A porovnejte je s ostatními člen vaší rodiny.

Nejvyšší i nejnižší naměřená teplota, a to jak v ČR, tak i po celém světě, nejsušší místo v ČR nebo teplotní průměry v ČR – to všechno v našem dnešním kvízu najdete. Jistě, ne vše je objektem zkoumání meteorologů. Něco spadá i do gesce klimatologů.

Víte, jaký je rozdíl mezi počasím a klimatem? Zatímco počasí je okamžitý stav atmosféry, klima (neboli podnebí) je dáno dlouhodobými charakteristikami. V našem kvízu, tak naleznete otázky ze světa meteorologie i ze světa klimatologie. Vždycky ale půjde o pěkné horko nebo pořádnou zimu.

Tak se správně oblečte a jdeme na to!

zdroje: Vítenevíte, Český hydrometeorologický ústav, Wikipedia (1), Wikipedia (2)