Kvíz: Dokážete srovnat evropská velkoměsta podle velikosti?
13 dubna, 2024Dnes tu máme opět něco pro milovníky zeměpisných kvízů. Tentokrát se podíváme na deset největších evropských velkoměst. Dokážete je srovnat podle velikosti? A co vaši známí, kolegové nebo příbuzní? Nejste náhodou právě vy největším znalcem evropských velkoměst široko daleko? Pojďme to zjistit.
V první řadě je třeba přiznat barvu. Takových žebříčků největších, resp. nejlidnatějších evropských měst na internetu najdete spoustu a málokteré dva budou úplně stejné. V tom je váš dnešní úkol v kvízu ještě těžší. My jsme za zdroj použili Wikipedii, protože právě ta přímo odkazuje na data, ze kterých žebříček skládá, a zároveň používá data relativně aktuální.
Některá města v první desítce vás možná překvapí. Takový běloruský Minsk byste tam možná nečekali, že? Nutno dodat, že všechna z top 10 nejlidnatějších evropských měst počtem obyvatel překonávají dva miliony. Vlastně jsou právě dva miliony obyvatel právě tou hranicí, která první desítku odděluje od zbytku. Jedenáctý Hamburk má asi o sto tisíc obyvatel méně.
A co dávka poučení na závěr? Zastavme se u nejlidnatějšího města Evropy. Konstantinopolis, Cařihrad nebo Istanbul – všechny tyto názvy v minulosti či v současnosti označovaly či označují město rozkročené na Bosporu mezi Evropou a Asií. Popravdě budete namítat, že čistě evropská část Istanbulu rozhodně největším městem Evropy není, a ta asijská se nepočítá. A z určitého úhlu pohledu máte pravdu.
Město, které dnes čítá více než 15 milionů obyvatel, bylo založeno ve starověku jako malá osada Byzantion. Roku 330 se stalo hlavním městem východní části Římské říše, a de facto se tím stalo jedním z nejdůležitějších měst na světě. Tato křižovatka obchodních cest i lidských osudů je jím vlastně dodnes. I tím je jedním z nejvíce fascinujících koutů naší planety. A také jedním z nejnavštěvovanějších měst na světě. Není se čemu divit. Je cítit všemi vůněmi Orientu a stejně tak hraje všemi jeho barvami. A těch památek! Za všechny stačí říct tři slova: Chrám Boží Moudrosti, tedy Hagia Sofia. V 6. století byl postaven jako křesťanský svatostánek, v 15. století byl přeměněn na mešitu. Mezi lety 1935 a 2020 sloužil jako muzeum a v posledních letech je opět mešitou. I to dokládá, jak pestré dějiny tímto městem procházely.
zdroje: Wikipedia: Seznam největších měst Evropy, Istanbul