Kvíz: Evropská nej
Evropa, zdroj foto: Pixabay
Evropa, zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Evropská nej

29 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Evropa je po Austrálii druhým nejmenším kontinentem, ale zároveň kontinentem s druhou nejvyšší hustotou osídlení a třeba i kontinentem s nejčlenitějším pobřežím. A také je kontinentem plným přírodních krás a zajímavostí. Několik takových nej máme pro vás i v dnešním kvízu. Tak se nenechte dlouho pobízet, zkuste si ho a třeba i poměřte síly (tedy znalosti) i s ostatními členy rodiny.

Evropa, zdroj foto: Pixabay

Evropská NEJ

1 / 10

My středoevropané za nejvyšší horu Evropy považujeme alpský Mt. Blanc. Někteří kartografové však k Evropě řadí i hřeben Kavkazu. Jak by se pak jmenovala nejvyšší evropská hora?

 

 

 

 

 

2 / 10

Víte, jak se jmenuje nejdelší evropská řeka?

3 / 10

Město s nejdelším jednoslovným názvem, a to mimochodem i v celosvětovém měřítku, se jmenuje Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Jde jej najdete?

4 / 10

Která evropská země má nejhustší železniční síť?

5 / 10

Největší evropský poloostrov je téměř 10x větší než Česká republika. Jmenuje se...

6 / 10

Nejdelší evropskou jeskyní je švýcarská Hollöch. Tipněte si, kolik měří.

7 / 10

Jediné evropské město počtem obyvatel překonává desetimilionovou hranici. Které?

8 / 10

Jostedalsbreen je jméno největšího evropského ledovce. Kde jej najdete?

9 / 10

Nejsladší moře světa - i tímto unikátem se pyšní Evropa. Které jím je?

10 / 10

Hornindalsvatnet - to je jméno nejhlubší evropského jezera, které dosahuje hloubky až 514 metrů. Ve kterém státě jej najdete?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 52%

0%

V západní části Eurasie žije asi 750 milionů obyvatel. Díky spojení s Asií jde zároveň o jediný případ, kdy je hranice mezi kontinenty nejasná. Pohoří Ural je nabíledni, ale co Kaspické moře? Co Kavkaz? Odpovědi na tyto otázky musíme nechat kartografům. Jisté však je, že i oni se přou, a tak se můžete v encyklopediích dočíst o různé rozloze Evropy. Nebo třeba i o různých nejvyšších vrcholech. I o tom je řeč v našem kvízu. Jestli jste si ho ještě nezkusili, tak hurá na to!

zdroj: Wikipedia