Kvíz o řece bez pramene: Co víte o Berounce?
9 května, 2024Víte, co mají společného Berounka s Amazonkou? Řeka, která spojuje Plzeň s Prahou, nemá pramen, stejně jako nejdelší a nejvodnatější řeka světa. Amazonce se kvízem možná budeme věnovat někdy v budoucnu. Dnes to bude o té naší řece bez pramene.
V historii se jmenovala různě a jméno Berounka také nesla různě dlouhá část jejího toku. Její název Berounka je pak podstatně mladší, než byste si možná mysleli. V řadě knih se můžete dočíst, že hrady Liblín, Krašov nebo Týřov stojí nad úplně jinak se jmenující řekou.
Máte chuť prověřit své znalosti? Zkuste si, co o této ose středních a západních Čech víte ještě a ukažte všem, jakým znalcem této řeky, kterou proslavily i známé romány, víte. A svým výsledkem se pochlubte i svým známým a zkuste je vyhecovat, ať se ukáže, kdo je největším znalcem této řeky široko daleko.
A co poučení po kvízu? Jistě, bude a bude se týkat toho, co Berounka nemá, tedy pramene. Kdybyste chtěli hledat její „opravdový“ pramen, museli byste k našim západním sousedům. Berounkou se historicky nazývala od soutoku s Rakovnickým potokem, později se Střelou a ještě později s Úslavou. Dnes takto říkáme toku řeky od centra Plzně až do jejího ústí. Její hlavní zdrojnice se jmenuje jinak. Vedle samotného toku je zajímavá i okolní přírodou. Vždyť protéká hned dvěma chráněnými krajinnými oblastmi. Vodáci pak přímo z jejího toku mohou obdivovat celou řadu hradů a hradních zřícenin. Berounka prostě byla, je a bude nejen krásnou řekou, ale i důležitou osou Čech.
zdroj: Wikipedia