Kvíz o řece bez pramene: Co víte o Berounce?
Berounka z Tetína, zdroj foto: Pixabay
Berounka z Tetína, zdroj foto: Pixabay

Kvíz o řece bez pramene: Co víte o Berounce?

9 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

Víte, co mají společného Berounka s Amazonkou? Řeka, která spojuje Plzeň s Prahou, nemá pramen, stejně jako nejdelší a nejvodnatější řeka světa. Amazonce se kvízem možná budeme věnovat někdy v budoucnu. Dnes to bude o té naší řece bez pramene.

V historii se jmenovala různě a jméno Berounka také nesla různě dlouhá část jejího toku. Její název Berounka je pak podstatně mladší, než byste si možná mysleli. V řadě knih se můžete dočíst, že hrady Liblín, Krašov nebo Týřov stojí nad úplně jinak se jmenující řekou.

Máte chuť prověřit své znalosti? Zkuste si, co o této ose středních a západních Čech víte ještě a ukažte všem, jakým znalcem této řeky, kterou proslavily i známé romány, víte. A svým výsledkem se pochlubte i svým známým a zkuste je vyhecovat, ať se ukáže, kdo je největším znalcem této řeky široko daleko.

Řeka Berounka, zdroj foto: Pixabay

Co víte o Berounce?

1 / 10

Berounka podle vodoprávních předpisů nemá pramen, ale vzniká soutokem v centru Plzně. Která z plzeňských řek je její hlavní zdrojnicí?

2 / 10

Do které řeky se Berounka vlévá?

3 / 10

Jak nazývá Berounku Kosmas ve své kronice?

4 / 10

Který spisovatel Berounku zvěčnil ve svých dílech?

5 / 10

Do kterého moře odteče voda, která proudí v Berounce?

6 / 10

U které obce můžete Berounku překonat na přívozu?

7 / 10

Který z následujících hradů nestojí nad Berounkou?

8 / 10

Kterou chráněnou krajinnou oblastí Berounka neprotéká?

9 / 10

Která z následujících řek není přítokem Berounky?

10 / 10

Která dálnice nepřekonává tok Berounky?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 60%

0%

A co poučení po kvízu? Jistě, bude a bude se týkat toho, co Berounka nemá, tedy pramene. Kdybyste chtěli hledat její „opravdový“ pramen, museli byste k našim západním sousedům. Berounkou se historicky nazývala od soutoku s Rakovnickým potokem, později se Střelou a ještě později s Úslavou. Dnes takto říkáme toku řeky od centra Plzně až do jejího ústí. Její hlavní zdrojnice se jmenuje jinak. Vedle samotného toku je zajímavá i okolní přírodou. Vždyť protéká hned dvěma chráněnými krajinnými oblastmi. Vodáci pak přímo z jejího toku mohou obdivovat celou řadu hradů a hradních zřícenin. Berounka prostě byla, je a bude nejen krásnou řekou, ale i důležitou osou Čech.

zdroj: Wikipedia