Kvíz: Stalo se to, nebo ne? Pravdy a lži o plzeňské historii
Tramvaj Křižík & Brožík, zdroj foto: Plzeňské městské dopravní podniky
Plzeňská tramvaj Křižík & Brožík, zdroj foto: Plzeňské městské dopravní podniky

Kvíz: Stalo se to, nebo ne? Pravdy a lži o plzeňské historii

6 července, 2024 0 Od Pavel Žižka

Město Plzeň zná každý. Druhé největší v Čechách, čtvrté v celé republice, největší české město na západ od Prahy a metropole Plzeňského kraje i západních Čech. Takto je dnes popisována a pro plnění této úlohy byla ve středověku založena. To musí být i hodně bohatá její historie, co myslíte?

A právě dějinám Plzně je věnovaný náš dnešní kvíz. Máme pro vás deset tezí, které se váží k plzeňské historii. Jen některé jsou ale pravdivé. Dokážete odhadnout, kdy před vás předkládáme křišťálově čistou pravdu, a kdy vás naopak taháme za nos? Jen to zkuste a své znalosti nezapomeňte porovnat s ostatními členy vaší rodiny.

A abyste neměli pocit, že do kvízu jdete bez rozehřátí, máme pro vás jedno tvrzení na úvod. Myslíte si, že je pravda, že chrtice se do plzeňského znaku dostala proto, že ji Plzeňané ukořistili husitům? Tak toto pravda zrovna není. Chrtice ve znaku je symbolem plzeňské věrnosti císaři a českému králi. Jedno ze zvířat v plzeňském znaku je však skutečně kořistí od husitů, a sice dvouhrbý velbloud. Věděli jste to? Tak to pro vás bude celý kvíz hračkou.

zdroj: Wikipedia