Kvíz: Víte odkud pocházejí známé české firmy?
Vyrobeno s láskou, zdroj foto: Pixabay
Vyrobeno s láskou, zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Víte odkud pocházejí známé české firmy?

8 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

Znáte sousloví zlaté české ručičky? Kdo by ho neznal, že? Tato slova určitě neoslavují pouze um českých řemeslníků, ale též podnikatelů a jejich zaměstnanců, kteří svými výrobky dokázali uspět u nás i za hranicemi. A právě takovým zlatým českým ručičkám se věnuje náš dnešní kvíz.

Do kvízu jsme pro vás připravili více než desítku českých firem, jejichž věhlas určitě nekončí za hranicemi okresu. Naopak, u nás je zná snad úplně každý a svůj zvuk mají i v zahraničí. My Češi jsme na ně proto právem hrdí. Jenže jak je vnímáme jako „národní“ firmy, možná nám trochu uniká, ze kterých měst či obcí pocházejí. A odhalit právě to bude vaším kvízovým úkolem.

V některých případech to tedy bude úplně jednoduché. Vždyť třeba spojení firem Baťa, Škoda auto nebo Tatra s konkrétními městy patří do učebnic. Jindy vám to ale možná dá zabrat víc, než byste čekali. Co takový Bohemia sekt nebo Vitana či Kofola? Víte to z hlavy? Tak to pro vás celý kvíz bude hračkou. A pokud to z hlavy nevíte, určitě vám pomůže, že jsme kvíz postavili jako spojovačku. Tak hodně štěstí!

A co západočeská stopa? Hned třikrát jsme ji do kvízu zařadili, z toho dvě firmy z našeho kraje. Samozřejmě tu nejznámější ne. Ptát se, ze kterého města pochází Plzeňský Prazdroj, to asi není úplně těžká kvízová otázka, kterou bychom prověřili vaše znalosti. Zajímavé však je, že Prazdroj je možná nejslavnější firmou z regionu, rozhodně však dnes nevede v ekonomických ukazatelích. Na počet zaměstnanců nebo objem tržeb tu máme jiné kabrňáky. Jejich názvy už ale zdaleka tak tradiční nejsou, a tak jsme je do kvízu nezařadili. A jen tak mimochodem, ve většině regionů (snad kromě Středočeského kraje) je to vlastně stejné. Ty nejslavnější firmy dnes nebývají těmi největšími. Tradici a věhlas jim ale nikdo upřít nemůže.

zdroj: Wikipedia