Kvíz: Víte, ve kterých krajích leží tato města?
Český Krumlov, i de najdete památky UNESCO, zdroj foto: Pixabay
Český Krumlov, i zde najdete památky UNESCO, zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Víte, ve kterých krajích leží tato města?

19 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Školní rok se pomalu chýlí ke konci. To však rozhodně neznamená, že by měl být konec i se zeměpisnými kvízy. Naopak. Jeden takový pro vás dnes máme. Dokážete česká města správně spojit s kraji, ve kterých leží? Jen se ukažte!

V České republice najdete přibližně 6 250 obcí. 608 z nich má status města. Do kvízu jsme vám jich dali jeden devět. A bát se nemusíte, vybírali jsme ta, o kterých jste určitě už někdy slyšeli. Ukažte, jaký jste znalec a zeměpisný mistr a zkuste devítku českých měst v našem kvízu přiřadit ke kraji, ve kterém leží. A nezapomeňte své znalosti porovnat s ostatními členy vaší rodiny.

Průměrným počtem obyvatel na úrovni přibližně 1 600 obyvatel na jednu obec se řadíme ke státům s velkým počtem malých obcí. A status města u nás také mají často hodně malé obce. Vždyť nejmenším městem celé ČR je Přebuz v Karlovarském kraji s asi sedmi desítkami obyvatel. Ale nebojte, takto malá města v našem kvízu nenajdete.

Co v něm najdete, to je čtrnáct krajů. Tedy vlastně třináct. Tím čtrnáctým je Praha a na tu se v tomto kvízu celkem logicky ptát nebudeme. Tak, jak je známe dnes, byly kraje vytvořeny v roce 2000, kdy jako administrativní centra hejtmanství nahradila tehdejší okresní úřady. Část pravomocí okresních úřadů pak přešla na takzvané obce s rozšířenou působností. To je ale zase na jiný kvíz…

zdroje: Wikipedia, Ministerstvo vnitra ČR