Kvíz: Znáte socialistické výrazy?
ČSSR, foto: Zajac Vanka, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11097000
ČSSR, foto: Zajac Vanka, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11097000

Kvíz: Znáte socialistické výrazy?

16 června, 2024 13 Od Pavel Žižka

Tento kvíz udělá radost každému, kdo má rád retro. Ať už jste v sedmdesátých či osmdesátých letech prožili mládí, milujete tehdejší filmy, nebo máte prostě jen rádi staré věci, neměl by vám ujít.

Máme pro vás totiž šestnáct slov, jejichž význam dnešní mládež obvykle nechápe. Postupně se totiž přestala používat. Za socialismu ale šlo o tak frekventovaná slova, že si na ně určitě snadno vzpomenete, i když na některé byste jistě rádi zapomněli.

Pamatujete třeba na zvláštní kalhoty zvonáče a mrkváče? Embéčko byla poslední ve své době moderní škodovka před Favoritem. Slovem bétéčka se zase označovaly cigarety (tedy cíga) z Bulharska. Cancák byl vandrácký deník. Kdo ho psal, na zádech nosil tele nebo usárnu. To je prostě ložený. A takových slov byste napočítaly možná i několik stovek. Některá z nich možná používáte dodnes, i když v běžné češtině nebo v mluvě mladých už je nenajdete.

Jejich drobnou ukázku najdete v dobových slovnících na webu nova.cz nebo ceskatelevize.cz. Druhý jmenovaný vznikl u příležitosti vysílání filmu Občanský průkaz, který je těmito výrazy doslova prošpikovaný. I samotný slovník stojí za to. Zkuste náš kvíz a uvidíte.

zdroje: Česká televize, Nova