Léto je tu! Na rokycanském koupališti začíná sezóna
Koupaliště Rokycany, zdroj: město Rokycany
Koupaliště Rokycany, zdroj: město Rokycany

Léto je tu! Na rokycanském koupališti začíná sezóna

31 května, 2023 0 Od Pavel Žižka
Přírodní koupaliště o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních je druhé největší v České republice a jedno z nejoblíbenějších v západních Čechách. Aktuální teplota vody v hloubce 30 cm pod hladinou je 21,7 °C, a nic tedy nebrání tomu, aby bylo otevřeno veřejnosti.

Sezona na Městském koupališti v Rokycanech bude zahájena ve čtvrtek 1. června 2023. Příprava na sezonu začala již v dubnu, samotné napouštění 24 tisíc kubíků vody z Klabavy začalo 21. dubna. Trvalo celkem tři týdny.
Návštěvníky koupaliště v letošním roce čekají novinky. „Od letošní sezony bude na koupališti možné poprvé platit platební kartou. Doposud bylo možné platit pouze hotově nebo byl vstup možný na permanentku. Druhou novinkou jsou vratné kelímky u provozovatelů občerstvení, kdy nápoje nebude již možné zakoupit v jednorázových kelímcích. Naším cílem je snížit množství plastového odpadu a jít ekologičtější cestou,“ řekl k letošní sezoně Tomáš Rada, starosta města Rokycan.
„Koupaliště jsme dopustili 12. května, tedy tři týdny jsme napouštěli ve dne v noci. Čerpadla byla vypnuta pouze jeden den kvůli kalné vodě po deštích. Hodinový průtok čerpadla byl 43 kubíků. V květnu jsme ošetřili dřevěné prvky na koupališti, jako jsou lavičky, kabiny a pergoly. Dětské brouzdaliště bylo napuštěno v posledním květnovém týdnu po vyčištění a namontování čerpadel na dětské herní prvky,“ vysvětlil Jaroslav Moravec, vedoucí Sportovních zařízení města Rokycany.
Na začátku dubna začala samotná příprava koupaliště na sezonu. Nejprve prošla údržbou čistička vody, kdy se zkontrolovala cirkulační čerpadla, montovala se dávkovací čerpadla a vyčistily se akumulační jímky na vodu, v závěru se namontovala čerpadla na atrakce. „Dalším krokem je vždy kompletní vyčištění betonového dna koupaliště. Museli jsme vyčistit místo jímání vody z Klabavy nad soutokem s Holoubkovským potokem a namontovat sací čerpadlo, odkud je voda čerpána do akumulačních jímek přes dva filtry,“ vysvětlil postup přípravy Jaroslav Moravec.
Objem koupaliště je 24 tisíc kubíků s největší hloubkou 2,5 metru, 450 kubíků je objem brouzdaliště s hloubkou do 60 centimetrů. „Ročně čerpáme z Klabavy do koupaliště 50 tisíc kubíků,“ doplnil Jaroslav Moravec.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany