Lidé podepisují petice, nemocnice uklidňuje. Na Rokycansku to vře kvůli dětskému oddělení
Dětské oddělení Rokycanské nemocnice, zdroj foto: Nemocnice Plzeňského kraje
Dětské oddělení Rokycanské nemocnice, zdroj foto: Nemocnice Plzeňského kraje

Lidé podepisují petice, nemocnice uklidňuje. Na Rokycansku to vře kvůli dětskému oddělení

5 července, 2024 0 Od Pavel Žižka

Sociální sítě i čekárny pacientů na Rokycansku v posledních dnech prakticky nežijí ničím jiným. Šíří se informace, že má dojít k omezení péče na dětském oddělení Rokycanské nemocnice, nebo dokonce k jeho zrušení. Sama nemocnice však situaci uklidňuje a vysvětluje.

Na webu nemocnice bylo zveřejněno prohlášení předsedy představenstva Rokycanské nemocnice Zdeňka Švendy. Ten informoval o tom, že se v žádném případě nejedná o zrušení dětského oddělení, ani o zrušení ambulancí či dětské pohotovosti. Případné změny se mají dotknout lůžkového oddělení. Nový model fungování prý nemocnice hledá spolu s pojišťovnami. Celé vyjádření si můžete přečíst níže:

Vážení obyvatelé Rokycanska, vážení rodiče, 

dovolte mi vyjádřit se k budoucnosti dětského oddělení Rokycanské nemocnice a reagovat tím na nepřesné a zavádějící informace, jak jsou ve veřejném prostoru šířeny částí laické veřejnosti. 

Prohlašujeme, že v žádném případě nejednáme o zrušení dětského oddělení.  

Nemocnice napříč celou republikou včetně Rokycanské v současnosti řeší se zdravotními pojišťovnami smlouvy o rozsahu poskytované péče od roku 2025. V jednáních s Rokycanskou nemocnicí navrhly zdravotní pojišťovny upravit model dalšího fungování dětského lůžkového oddělení tak, aby odpovídal současnému nízkému vytížení lůžek, které je skutečně na hranici využití kolem 25 procent. 

Nejedná se ani o zrušení dětského oddělení, ani o zrušení ambulancí ani o zrušení dětské pohotovosti, která je naopak velmi vytížená a měsíčně ošetří několik stovek dětí. Co se týká ambulantní péče, vznesly naopak pojišťovny požadavek na její rozšíření.

V jednání o nasmlouvání rozsahu péče na další roky jednáme s pojišťovnami pouze o novém modelu fungování lůžkové části, přičemž ovšem vedení nemocnice, stejně jako vedení krajských nemocnic a samotného Plzeňského kraje požaduje, aby i zásahy do lůžkové části byly minimální a aby lůžková péče byla zachována v co nejširším rozsahu. Naším společným cílem je zajistit kvalitní a dostupnou péči pro všechny dětské pacienty i nadále.

Jednání v tomto duchu pokračují. 

Jménem svým i kolegů děkuji za pochopení situace. 

předseda představenstva Rokycanské nemocnice, a.s. Ing. Zdeněk Švanda

zdroj: Rokycanská nemocnice