Lži a manipulace přímo z ministerstva. Díky za materiál do výuky o desinformacích, kontrují učitelé
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Lži a manipulace přímo z ministerstva. Díky za materiál do výuky o desinformacích, kontrují učitelé

24 listopadu, 2023 2 Od Pavel Žižka

Premiéra, ministra školství i ministra financí už musí bolet svaly na krku. Je to tím, jak kroutí hlavou. Neustále do médií vypráví, jak nerozumí tomu, proč učitelé stávkují. Místo aby vládní politici přiznali barvu, ženou konflikt do extrému. Bitvu postavenou na rovnici „Buď jsme blbí my tři nebo desítky tisíc učitelů“ ale nemohou vyhrát.

Nelze jim však upřít, že bojují srdnatě. Ministerstvo školství pouští na sociální sítě jednu grafiku za druhou. Všechny mají za cíl ukázat, jak se to má se školstvím skvěle, rozpočet utěšeně roste. Už v komentářích jsou však obvykle rozcupovány pro svou manipulativnost a zavádějící vyznění.

Jeden úspěch si ale vláda v této bitvě připsat musí. Podařilo se jí ve veřejnosti vzbudit dojem, že jde opět o učitelské platy, které oni přece stále zvyšují a ti nevděční učitelé už nevědí, co by chtěli. Takhle si přece veřejnost na svou stranu získají, ne?

Část možná ano, ovšem tu učitelskou jen těžko. Učitelé totiž za své platy tentokrát rozhodně nestávkují. Stále dokola opakují, že jim jde o platy školníků, kuchařek a uklízeček, na něž ministerstvo peníze skutečně škrtlo. Ale rozhodně se nebavíme jen o platech. Školy dostanou méně peněz na odučené hodiny. Někde se bude rušit půlení, jinde tandemová výuka. Snaha o modernizaci školství? Ministerstvo o ní rádo mluví, ale jaksi na ni teď nezbývají peníze. A asistenti pro děti, které na ně mají podle odborných vyšetření nárok? S těmi se také pomalu lučte.

Manipulací nebo vyslovených lží ministerstvo školství vypustilo v posledních dnech celou řadu. Nevěříte? Podívejte se na grafiku Učitelské platformy.

Manipulace a lži Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, zdroj obrázku: Učitelská platforma

Manipulace a lži Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, zdroj obrázku: Učitelská platforma

Stačilo by přitom tak málo. Aby ministr školství přišel jako chlap a řekl: „Zvyšujeme platy učitelům tak, aby se udržely kolem 115 % průměrné mzdy. Na školníky, uklízečky, kuchařky, modernizaci výuky a kvalitně udělanou inkluzi peníze nemáme.“ Vláda by dostala kartáč, ale po extempore premiéra Fialy s Nutellou by neudělala další krok, aby byla k nerozeznání od té Babišovy. Právě lži a manipulace za její éry přece často jako opozice kritizovala.

zdroj: Učitelská platforma, Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy