Magnesia Litera do Plzně. Získal ji básník a propagátor slam poetry Tomáš T. Kůs
Tomáš T. Kůs, zdroj foto: Mattoni
Tomáš T. Kůs, zdroj foto: Mattoni

Magnesia Litera do Plzně. Získal ji básník a propagátor slam poetry Tomáš T. Kůs

14 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

Letošní třiadvacátý ročník knižních cen Magnesia Litera ocenil řadu významných literárních počinů a jedno z ocenění zamířilo i na západ Čech. Čestnou Cenu Magnesia za přínos knižní kultuře si tento rok odnesl Tomáš T. Kůs, plzeňský básník, který se významně zasloužil o rozvoj slam poetry v Česku.

V loňském roce zavedená čestná kategorie oceňuje aktivity vedoucí k podpoře a popularizaci literatury. Tato kategorie nemá nominované a o udělení ceny rozhodují přímo členové pořádajícího spolku Litera.

Oceněný Tomáš T. Kůs se jako organizátor a producent dlouhodobě zasazuje o rozvoj české slam poetry – soutěžního performativního formátu na pomezí poezie a divadla. „Ihned mě přitáhla živelnost tohoto žánru a energie, která létá z podia do diváků a od diváků zase zpět na stage,” vzpomíná Kůs na své první setkání se slam poetry. „Jako performer jsem to v úplných začátcích párkrát na stage zkusil, ale hned jsem zjistil, že moje poezie není schopná zkratky, kterou musíte ve slam poetry chtě nechtě mít,” doplňuje. Kůs je zároveň autorem několika básnických sbírek, včetně titulů jako Spižírna a Mělké jámy, které mu v minulosti vynesly Cenu Bohumila Polana.

Slam poetry se v posledních letech stala uznávaným uměleckým žánrem, v Česku právě i díky Kůsovi. Ocenění za přínos knižní kultuře reflektuje dvacetiletý vývoj žánru slam poetry od roku 2003 až k 2023. „Toto ocenění je známka, že i když to chvíli trvalo, tak slam poetry se už u nás stala respektovaným žánrem i u odborné veřejnosti. Plné sály máme už přes 20 let, ale přijetí literárními kritiky bývalo z počátku vlahé.“ komentuje Tomáš T. Kůs ocenění. „Je to především ocenění pro celou českou scénu slam poetry, na které se podílely desítky osobností. Díky soudržnosti slamové komunity jsme vyrostli v jednu z největších a nejrespektovanějších scén v Evropě,” dodává Kůs.

Za Magnesii k výhře gratulovala brand managerka Karolína Šimonová: „Je skvělé vidět, že spolek Litera oceňuje i mladší, netradiční formáty. Magnesia podporuje Literu od samého začátku a těší nás, že se ocenění dostává i těm, kteří přinášejí do světa literatury svěží vítr.“

V loňském roce cenu obdržel Adolf Knoll, vědecký pracovník a knihovník, který se zasloužil mimo jiné o významný rozvoj digitalizace rukopisů, starých tisků a novin a jejich široké zpřístupnění odborné komunitě i veřejnosti.

zdroje: Karolína Krušinová, AMI, Mattoni