Mapa stávkujících škol začíná vypadat drsně. Uzavře se i ta vaše?
Uzavřená škola, zdroj: foto: Pixabay
Uzavřená škola, zdroj: foto: Pixabay

Mapa stávkujících škol začíná vypadat drsně. Uzavře se i ta vaše?

21 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

„Mapa stávkujících škol už začíná vypadat drsně…“ Těmito slovy uvedla svůj příspěvek na sociální síti X předsedkyně spolku Učitelská platforma. Ten mapuje, které školy zůstanou kvůli stávce v pondělí 27. listopadu uzavřeny. V tuto chvíli je jich po celé republice několik stovek a další přibývají.

Ředitelé škol mají ještě zítřek na to, aby oznámili, zda v pondělí bude na jejich školách probíhat výuka. Ne všichni učitelé totiž do stávky skutečně vstoupí. Někteří ji vůbec nepodporují, jiní ji podpoří, avšak svou podporu budou vyjadřovat jinak než odmítnutím práce. Ředitelé různých škol tak mohou postupovat různě v závislosti na svých možnostech.

Mapu škol, které v pondělí 27. listopadu zůstanou uzavřeny, zveřejnila Učitelská platforma a najdete ji níže. Červeně označené školy se ke stávce připojují, oranžové ji podporují, avšak budou otevřené:


Stávka ve školství je vyhlášena v reakci na plánované škrty. Školy mají přijít o peníze na neobsazená místa nepedagogických pracovníků, jimiž dosud vylepšovaly tristní tabulkové platy například uklízeček nebo kuchařek. Zároveň se má změnit výpočet, který školám určuje, kolik hodin mohou odučit (PHmax). Učitelé i ředitelé se obávají, že přijdou o možnost dělení tříd například na výuku cizích jazyků nebo praktik, čímž dojde ke snížení výuky. Stávka se naopak netýká růstu platů učitelů, byť je s nimi někdy mylně spojována.

zdroj: Učitelská platforma