Stovky lidí byly evakuovány kvůli požáru obchodního centra v Plzni
Galerie Slovany, zdroj foto: HZS Plzeňského kraje
Galerie Slovany, zdroj foto: HZS Plzeňského kraje

Stovky lidí byly evakuovány kvůli požáru obchodního centra v Plzni

21 listopadu, 2023 0 Od Dominik Rejthar

Požár vzduchotechniky v plzeňském nákupním centru Galerie Slovany byl tak vážný, že si vyžádal v úterý odpoledne evakuaci několik stovek návštěvníků plzeňského obchodního domu.

„Snažíme se zabránit rozšíření požáru ze střešní jednotky vzduchotechniky/klimatizace do střešního prostoru. Nasadili jsme cobru. Zatím nemám informace o zraněných, hrubým odhadem evakuujeme ve spolupráci s Policií ČR něco mezi 500 až 1000 lidmi,“ řekl za hasiče krátce jejich mluvčí Petr Poncar.

Celou situaci se ale podařilo rychle podchytit a všechny osoby se včas dostaly z dosahu nebezpečí. „Na místo byly vyslány tři výjezdové skupiny, jedna z nich s lékařem. Z evakuovaných osob nikdo ošetření nepotřeboval. Aktuálně na místě zůstala jedna výjezdová skupina a má v péči mladého muže, který s největší pravděpodobností nebude po kontrole vyžadovat další péči v nemocnici,“ sdělila mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

Hlavní ohnisko požáru nebylo velké a hasiči tak měli celou situaci brzy pod kontrolou.

„Aktuálně vyhledáváme skrytá ohniska. Plamenné hoření máme v tuto chvíli uhašené,“ řekl mluvčí hasičů před
17. hodinou.

S výjimkou jedné osoby byli všichni návštěvníci a zaměstnanci, kteří byli evakuováni, v pořádku.. „Potvrzuji, že mladý muž byl ponechán po ošetření na místě,“ doplnila k zásahu záchranné služby Svobodová.

Dá se tak přepokládat, že zásah hasičů by mohl být brzy u konce. Otázkou však zůstává, kdy se největší centrum v Plzni na Slovanech znovu otevře.

Policisté zároveň u nákupního centra uzavřeli asi na hodinu a půl Francouzskou třídu. To způsobilo na klíčovém uzlu dopravní kolaps. Provoz byl znovu obnoven po páté hodině.